Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

11 listopada w Gminie Leśna Podlaska (film) (galeria)

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Leśna Podlaska zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej, po której nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Uroczystości uświetnił koncert pieśni patriotycznej "Śpiewam Ojczyźnie Swej". Wkrótce relacja filmowa z wydarzenia.

Po mszy świętej uczestnicy gminnych obchodów udali się na skwerek, gdzie na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty. 

W 1915 r. legiony marszałka Józefa Piłsudskiego przeszły tędy, tu stacjonowały i tak naprawdę wyzwoliły obecną Bazylikę Mniejszą – Kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej, który do roku 1915 był cerkwią prawosławną. Pomnik Piłsudskiego był już w okresie międzywojennym, później został zburzony, a odremontowany w latach dwutysięcznych – wyjaśnia wybór miejsca na gminne obchody wójt Paweł Kazimierski

Delegacje oddały hołd pamięci poległym również przy Krzyżu Katyńskim, Pomniku Pamięci Bojowników Ruchu Oporu, Ścianie Straceń Ofiar Okupacji i w miejscu stracenia sekretarza gminy Mariana Lewińskiego ps. Bończa. Grobem poległego opiekuje się Sabina Władzimiruk, która tego dnia przypomniała pokrótce biografię bohatera, który zginął od kuli niemieckiej w dniu 8 maja 1944 r. w wieku 32 lat. – Marian Lewiński był dowódcą Armii Krajowej na rejon drugi obwodu Leśna Podlaska. 8 maja 1944 r. Niemcy otoczyli budynek. Dwóch gestapowców weszło do biura, a „granatowa policja” obstawiła budynek. Lewiński uderzył jednego i drugiego i wyskoczył przez okno i próbował uciekać. Tu był płotekSabina Władzimiruk wskazuje miejsce, gdzie obecnie stoją zabudowania – tu dostał pierwszy strzał, upadł. Doczołgał się tutaj i tu go dobili. W miejscu stracenia stoi pamiątkowa tablica.

W ramach programu „Pod biało-czerwoną” w przeddzień uroczystości na maszt sfinansowany ze środków rządowych została podniesiona flaga państwowa. – Z godnością i szacunkiem odnosimy się do symboli narodowych, bo ta symbolika jest równie ważna jak wszystkie zadania infrastrukturalne, które realizujemy jako samorząd gminny – podkreśla włodarz.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznej pieśni patriotyczne i żołnierskie „Śpiewam Ojczyźnie Swej” w wykonaniu artystów z terenu gminy Leśna Podlaska oraz zaproszonych wykonawców. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Leśna Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama