Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

IX Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Białej Podlaskiej (galeria)

„NiepełnoSPRAWNI i nadzieja” to temat przewodni IX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którego finał odbył się 26 października w Kinie Merkury w Białej Podlaskiej. Festiwal poprzedziły warsztaty filmowe. Wydarzenie zorganizował Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.

Festiwal to impreza kulturalna skierowana do placówek prowadzących terapię i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Ma na celu aktywizację tych osób, pokazanie ich możliwości, sposobów radzenia sobie z ograniczeniami, promowanie twórczości i wizerunku, rozwijanie zainteresowań związanych z szeroko pojętą kinematografią, grą aktorską, szukanie sposobów wyrażania własnych myśli i uczuć poprzez kamerę, a ponadto: zwiększenie poczucia własnej wartości i poprawę samooceny, kształtowanie właściwej postawy społecznej wobec osób z niepełnosprawnościami. – Okres pandemii pozostanie na długo w naszej pamięci. Pomimo zakończenia tego okresu w dalszym ciągu odczuwalne są jego skutki. Wojna na Ukrainie jest kolejnym punktem w ostatnich latach, który zmienił postrzeganie rzeczywistości i życie ludzi na świecie. Wydarzenia tego typu, nieprzewidywalne, nagłe, zmieniające codzienność wielu osób, budzą w nas różne, często sprzeczne emocje. Ale zawsze, nawet w najbardziej krytycznej sytuacji zostaje iskierka nadziei. Osoby z niepełnosprawnościami odczuły to w sposób szczególny. Stąd hasło naszego festiwalu – podkreśla Jakub Semeniuk, kierownik CDS Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.

W ramach festiwalu w dniu 27 września w siedzibie Warsztatu w Białej Podlaskiej odbyły się warsztaty filmowe prowadzone przez znanego i cenionego aktora Macieja Wilewskiego, podczas których uczestnicy odgrywali różnorodne sceny i uczyli się, jak prezentować przed kamerą emocje.

W dniu 26 października w sali Kina Merkury miało miejsce uroczyste podsumowanie. – Jest mi miło, że po dwuletniej przerwie udało nam się w końcu spotkać na festiwalu i mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy się spotykali ponownie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „NiepełnoSPRAWNI i nadzieje” – mówił podczas powitania Jakub Semeniuk. – To wydarzenie, które bardzo wpisało się w kalendarz naszych wszystkich jednostek i wszystkie one czekająca jesień, by wziąć udział w festiwalu i warsztatach filmowych. Ideą jest integracja poprzez medium, którym jest kamera. Staramy się zaktywizować naszych uczestników, by napisali scenariusz, nagrali film i sami w nim wystąpili. Jest to dla nich nauka i świetna zabawa.
Co ważne, festiwali skierowanych do osób z niepełno sprawnościami nie ma na terenie aż tak wiele. – Jest to nisza do zagospodarowania, dlatego staramy się ją wypełniać, zwłaszcza w naszym rejonie. Z jednym z naszych filmów pojechaliśmy na Festiwal Filmów Amatorskich do Krakowa i udało nam się zakwalifikować do czołówki filmów prezentowanych podczas gali finałowej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli starosta bialski Mariusz Filipiuk, prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Słowa uznania do zgromadzonych, zwłaszcza do osób z niepełnosprawnościami, skierowała w imieniu starosty bialskiego dyrektor PCPR Małgorzata Malczuk. – To wam należą się dzisiaj słowa ogromnego uznania za to, że chce się wam chcieć, pracować, realizować własne marzenia i pasje oraz dawać nadzieję przede wszystkim nam. Wy tę nadzieję macie i to widać na każdym kroku. Potraficie również do nas kierować te słowa, że się uda, że razem możemy wiele. Od was chcemy się uczyć wielkiej pokory do życia i pracowitości. Prezydent miasta Biała Podlaska wyraził dumę bialskiego samorządu z pracy i zaangażowania wielu osób działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, podziękował również organizatorom festiwalu za inicjatywę prowadzenia tego przedsięwzięcia. – Sztuka filmowa, także ta fotograficzna, daje nam wspaniałą szansę spojrzenia na świat, na otaczającą nas rzeczywistość, oczami drugiego człowieka. To jeden z najlepszych sposobów na rozbudzenie w nas empatii i szacunku do drugiej osoby – mówił Michał Litwiniuk.

Na festiwal nadesłano dziesięć filmów, które w trakcie wydarzenia został obejrzane wspólnie przez publiczność i ocenione przez jury w składzie: Ewa Borkowska, Małgorzata Malczuk, Maria Nazaruk, Urszula Adamiak, Justyna Bielecka, Arkadiusz Michlewicz i Tomasz Żuczkowski. Publiczność oddała również swoje głosy na jej zdaniem najlepszy film.

Jury przyznano trzy nagrody w kategorii „Film amatorski”:
I miejsce za film „Maciek” dla Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej
II miejsce za film „Cud” dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łukowie
III miejsce za film „Nadzieje” dla Domu Pomocy Społecznej w Kozuli

„Nagrodę publiczności” zdobył również film „Maciek”.

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia obejrzeli film „Johny” o księdzu Janie Kaczkowskim.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama