Wydarzenie to miało przede wszystkim charakter patriotyczny. Musimy pamiętać o tych, którzy walczyli o naszą wolność i za nią oddali życie. Uczestnicy rajdu odwiedzili pomnik upamiętniający zamordowanych w 1942 roku Żydów znajdujący się w lesie, w pobliżu wsi Sycyna.
Następnie udali się pod pomnik poświęcony Aleksandrowi Szaniawskiemu, dowódcy powstańców styczniowych oraz odwiedzili Pomnik Lotników Amerykańskich w Worońcu.
Podczas rajdu harcerze oraz uczniowie pracowali w patrolach, wykonując najróżniejsze zadania. Szyfrowanie, to nic innego jak zachowanie poufności danych. Aby poznać historię bitwy Powstania Styczniowego pod Sycyną należało odczytać tekst, w którym użyto kilku harcerskich szyfrów.
Pomnik Lotników Amerykańskich to „cień samolotu” B – 17. Tam uczestnicy poznali wygląd i wielkość tego samolotu, ułożyli model maszyny i dopasowali do położenia pomnika.
Wśród innych wyzwań postawionych przed patrolami było odwzorowanie fragment napisu w języku polskim, który znajduje się na pomniku upamiętniającym zamordowanych Żydów. Dalszą część napisu należało wspólnie dopisać. Liczyła się pamięć i praca zespołowa w patrolach.
Harcerskie potyczki zostały zakończone obrzędowym ogniskiem we Franopolu. Tam też czekał na całą grupę ciepły posiłek – zupa pomidorowa, herbata, kompot oraz słodkości, a także pieczone kiełbaski, za który serdecznie dziękujemy Paniom z KGW w Sworach.
Franopol to miejsce bardzo przyjazne harcerzom, dzięki myśliwym z Koła Łowieckiego nr 89 Siemień w Lublinie, a w szczególności dzięki Panu Rafałowi Hodunowi.
Na organizację rajdu 26 DH Inceptum otrzymała dotacje z Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych ROHiS.
materiał: Szkoła Podstawowa w Sworach
tekst i zdjęcia: Iwona Gałamaga Szkoła Podstawowa w Sworach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki