Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Park linowy i trampoliny „Pod dębami” – nowa atrakcja rekreacyjna dla mieszkańców już otwarta (galeria)

Mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą już korzystać z nowej atrakcji do rekreacji – parku linowego i trampolin, które zostały zainstalowane w parku u zbiegu ul. Kąpielowej i ul. Łukaszyńskiej. Inwestycja powstała ze środków własnych miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego. 21 października miało miejsce oficjalnie otwarcie obiektu.

Autorami projektu byli wiceprzewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska Marek Dzyr, radny Marcin Izdebski oraz wiceprezes Stowarzyszenia „Orzechówek” Jakub Radomiński. – Jesteśmy w miejscu, które jest jednym z najpiękniejszych na naszym osiedlu, ale do tej pory nie było takiego efektu, aby coś przyciągało tutaj młodych. Chcieliśmy, aby to miejsce ożyło i wpadliśmy na pomysł, aby zainstalować tu park linowy. Jeszcze nie oddaliśmy obiektu oficjalnie do użytku, a już widziałem przychodzili tu uczniowie z pobliskich szkół, dzieci z przedszkola, widzimy więc, że było warto zrealizować ten projekt i wydać na niego środki z Budżetu Obywatelskiego – zaznacza Marek Dzyr.

– To najlepszy przykład partycypacji mieszkańców w zarządzaniu miastem, w dodatku w tym kluczowym elemencie, jakim jest przesądzanie o wydatkowaniu środków inwestycyjnych naszego samorządu miejskiego. Dziś oddajemy do użytku jeden z pięciu zwycięskich projektów ubiegłorocznej szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego. Kieruję szczególne podziękowania dla autorów projektu za pomysłowość i skuteczność w promowaniu tak potrzebnego, ciekawego i atrakcyjnego projektu – mówił podczas oficjalnego otwarcia prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Cały kompleks rekreacyjny tworzą trzy moduły – równoważnie o różnym stopniu trudności. Składają się one z 15 platform i 21 przeszkód, na których można ćwiczyć koordynację ruchową oraz sprawność. Dodatkową atrakcją jest 9 trampolin zainstalowanych na poziomie gruntu. Całość uzupełnia mała architektura – ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne – jedna z regulaminem korzystania z obiektu oraz druga informująca o tym, że obiekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. – Pierwotnie miał to być typowy park linowy z przeszkodami na dużej wysokości z zabezpieczeniem z siatki, ale kiedy pan projektant przyjechał i zaczął nam przedstawiać koncepcje oraz powiedział o wysokich kosztach budowy i utrzymania takiego obiektu, które w tym czasie wzrosły, nie chcieliśmy miasta narażać na takie koszty, dlatego zmieniliśmy trochę projekt. Jest to dalej na linach, ale przeszkody zawieszone są niżej, przez co dodatkowo korzystanie z urządzeń jest dużo bezpieczniejsze – wyjaśnia Marek Dzyr.

Co podkreślają autorzy projektu, obiekt został wkomponowany w park, nie usunięto podczas montażu żadnego drzewa, przycięto jedynie kilka suchych konarów, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo. W późniejszym czasie, jeśli znajdą się środki finansowe w parku zainstalowane będą dodatkowe barierki od strony ulicy, a także oświetlenie.

Łączy koszt inwestycji to 584 tys. zł. Wykonawcą była firma Project Outdoor Polska z Bielska Białej. – Cieszę się, że sprawnie przebiegała współpraca z wykonawcą. Całość została zaprojektowana w sposób estetyczny, dający również nadzieję, że obiekt będzie trwały i niezawodny w użytkowaniu – mówi wiceprezydent miasta Maciej Buczyński.

Obiekt jest dostępny za darmo, korzystać z niego mogą dzieci i osoby dorosłe. Ważne jest tylko przestrzeganie regulaminu, rozwaga oraz szczególna uwaga rodziców podczas zabaw swoich dzieci.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji w 2022 roku wybrano łącznie pięć projektów. Oprócz budowy parku linowego pozostałe projekty jakie zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców to: budowa centrum lekkoatletycznego przy Zespole Szkół nr 9 (cz. I ), Fit – Park Zdrowia na terenie zielonym przy ul. Bieńkowskiego, Pies i kot w mieście – wspólna sprawa (Ograniczenie bezdomności zwierząt poprzez zabiegi sterylizacji, kastracji oraz chipowania zwierząt właścicielskich i wolnożyjących) oraz budowa chodnika przy ul. Sosnowej (od ul. Długiej do ul. Wyzwolenia). Ten ostatni projekt został przesunięty do realizacji w 2023 roku, w zawiązku z budową gazociągu na tym terenie. Ogólnie w okresie sześciu poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego wyłoniono do realizacji 43 projekty na łączną kwotę ponad 8 mln zł. W tym roku mieszkańcy wybrali 5 kolejnych projektów do realizacji. Przeczytasz o nich w materiale: Poznaliśmy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Biała Podlaska (film) (galeria).

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

  1. Szkoda, że przy otwarciu nie zwraca się uwagi na ochronę zieleni. Podczas przygotowania do otwarcia przyjechały dwa busy z pracownikami Zieleni Miejskiej do usunięcia liści. Wiadomo jak to zieleń busy zaparkowano na trawniku a liście wywoził duży ciągnik. Widać to na trawniku. Podobnie zawsze parkują na trawniku przy cmentarzu włoskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama