Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Uroczyste otwarcie drogi powiatowej w Czeputce (film) (galeria)

14 października w Czeputce miało miejsce uroczyste otwarcie drogi powiatowej Romanów-Motwica na odcinka Czeputka - Motwica.

Odcinek drogi powiatowej nr 1093L został poddany przebudowie w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Remont możliwy jest m.in. dzięki 50-cio procentowemu współfinansowaniu Urzędu Wojewódzkiego, reszta została podzielona między Gminę Sosnówka i Powiat Bialski. Pozyskane środki sięgnęły kwoty 2.545.447 zł, natomiast wartość całej inwestycji to 5.090.894,43 zł. 

Budowa tej drogi i pokrycie jej równą asfaltową nawierzchnią jest jedną ze spełnionych przez wójta Marcina Babkiewicza obietnic wyborczych. – Nie będę skromny: nie tylko obiecuję, ale dotrzymuję. Moja książka dalej się pisze, kolejna kartka została zapisana, ale to nie koniec. Będzie tych kartek więcej, są już podpisane umowy, na ogłoszenie czekają przetargi – zapewnia wójt Marcin Babkiewicz. – Przetargi poszły nam bardzo dobrze, zmieściliśmy się w pieniądzach, które mieliśmy. W tej kadencji zdążyliśmy już wyasfaltować ponad dziesięć kilometrów dróg gminnych i powiatowych, a Gmina Sosnówka nadal nie posiada żadnego kredytu! I na razie chyba nie będziemy go brali.

Cieszymy się, bo to już kolejna droga, którą możemy otwierać dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wcześniejszego Funduszu Dróg Samorządowych. To bardzo istotne środki przekazywane na rzecz samorządów, bo służą ludziom, tym, którzy mieszkają w naszych małych ojczyznach. Doskonale pamiętam tę drogę, była ciężka do przejechania. Teraz jest to droga bezpieczna – wspomina wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Była to droga gruntowa, zupełnie piaszczysta. Warte podkreślenia jest to, że Powiat Bialski stara się te pozostałe, choć już nieliczne, drogi gruntowe utwardzać w przyzwoitym standardzie – dodał radny Powiatu Bialskiego Mateusz Majewski

W ramach realizacji przebudowanej drogi powiatowej o długości 2,4 km wykonano jezdnię z betonu asfaltowego o szerokości 6 m, obustronne pobocza ulepszone kruszywem o szerokości 1,00 m, kanał technologiczny, korektę łuków w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa ruchu. Zadanie wykonała firma PRDM Parczew S.A.

Dzisiaj spełniłem nie tylko moje marzenie, ale też marzenie wielu mieszkańców. Warto, nawet dla tych kilku osób, które są zadowolone, robić te drogi. Zadowolenie mieszkańców jest moim zadowoleniem i obiecuję, że dalej będę działał i robił wszystko, by tych osób zadowolonych było więcej – deklaruje włodarz. Podczas otwarcia drogi podziękował osobom, których działania doprowadziły do tego uroczystego momentu. Z pomysłem wykonania drogi wystąpili radni powiatowi Tomasz Andrejuk, Mateusz Majewski i Marek Sulima. – Zrodził się pomysł, poszliśmy do starosty Mariusza Filipiuka. Spodobał mu się. Poszliśmy do pani dyrektor Krystyny Beń i sprawa nabrała tempa – wspominał Marcin Babkiewicz. Swój udział w realizacji inwestycji mieli również poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk i senator Grzegorz Bierecki. – To prawie trzy kilometry drogi. Ja sama nie wierzyłam, że w ciągu roku jesteśmy w stanie to wykonać, że wyjdzie taka droga. Tu nie ma zwartej zabudowy, ludziom droga jest potrzebna. W sierpniu 2021 roku ogłosiliśmy przetarg, a w lipcu tego roku odebraliśmy drogę – przypomniała dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej Krystyna Beń, która skierowała słowa podziękowania do wykonawcy inwestycji i inspektora nadzoru budowlanego. – Chciałbym wam podziękować za klimat, jaki stworzyliście na terenie gminy Sosnówka do budowy dróg. To się nie dzieje z przypadku. Taki klimat tworzą ludzie, którzy zarządzają gminą, którzy potrafią znaleźć dobre kontakty i zrozumienie wśród parlamentarzystów, władzy samorządowej szczebla powiatowego i wojewódzkiego. To wszystko składa się na to, że jak analizuję obecną sytuację, a budujemy drogi na terenie powiatu radzyńskiego, bialskiego, parczewskiego, łęczyńskiego i lubartowskiego, to Gmina Sosnówka urasta do rangi rodzynka, gdzie się buduje i w najbliższym czasie będzie się budowało najwięcej dróg – zauważył wykonawca zadania prezes PRDM Parczew S.A. Stanisław Bartnicki

Więcej o inwestycji:
Jak wójt obiecał tak zrobił. Droga Czeputka – Motwica stała się faktem (film) (galeria) <<==>> LINK

W trakcie spotkania poseł na Sejm Dariusz Stefaniuk nagrodził dwa małżeństwa: państwo Agnieszkę i Daniela Tarasiuk oraz Edytę (sołtys wsi Dębów) i Piotra Cenian, którzy byli twórcami wieńca dożynkowego prezentowanego podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcie: Mariusz Maksymiuk / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama