Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Czy Biała Podlaska zwycięży w rywalizacji miast o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu?

Łódź, Siedlce, Rzeszów, Stargard, Przemyśl, Poznań, Mielec, Radom, Toruń, Wałbrzych to tylko niektóre miasta, z którymi zmierzy się Biała Podlaska w grywalizacji o tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu. Główna nagroda przypadnie miastu, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Program, organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, potrwa do 16 stycznia 2023. Finał odbędzie się podczas uroczystej gali połączonej z Ekologicznym Kongresem Miast.

Gra o … tytuł

Główną ideą programu jest zwrócenie uwagi na problem elektrycznych śmieci. Według szacunków w naszych domach przetrzymujemy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci. „Wychodząc naprzeciw potrzebom miast i ich mieszkańców, powstał projekt Elektryczne Śmieci, który jest systemem kompleksowym” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Miasta, które przystąpią do programu, będą rywalizować na ilość zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jednak przede wszystkim aktywnie włączą się w działanie na rzecz środowiska” – dodaje. Na wynik miasta będą się składać:

– Zbiórki elektrośmieci w placówkach oświatowych.
Szkoła, która uzyska najwięcej punktów za zebrany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, otrzyma nagrodę – 50 000 złotych
– Zbiórki elektrycznych śmieci w czasie eventów oraz ekopikników
– Odbiorów bezpośrednich z domów mieszkańców zgłaszanych poprzez formularz lub infolinię
– Elektroodpady zebrane do czerwonych pojemników na mały ZSEiE

Tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz wyjątkową statuetkę otrzyma to miasto, które przekaże do recyklingu największą ilość elektrycznych śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Sadzimy Elektryczny Las

Dodatkową nagrodą są sadzonki drzew. „Za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci wręczymy wszystkim miastom jedno drzewo. Jeżeli miasto zbierze 10 ton elektrośmieci, dostanie 100 sadzonek, które mogą już stworzyć duży las. Jeśli 10 miast zasadzi po 100 drzew, mamy już 1000 nowych drzew w całym kraju. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale niesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

BEE Smart City

Idea zielonych miast, przyjaznych mieszkańcom i przyrodzie, powinna przyświecać wszystkim urzędom. Miasto to naturalna przestrzeń życia, gdzie przenikają się wzajemnie różne obszary naszej działalności. Polska Stolica Recyklingu będzie nagrodą przechodnią, która ma docenić zaangażowanie w selektywną zbiórkę odpadów na różnych poziomach – miast, obywateli, instytucji edukacyjnych i kultury. Dlatego grywalizacja, edukacja i smart rozwiązania projektu Elektryczne Śmieci pomogą w optymalizacji poziomów gromadzenia selektywnych odpadów. Igrzyska czas zacząć w trosce o środowisko i zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Wspólnie posadzimy wielki elektryczny las dla pszczół z pasiek z recyklingu i mieszkańców, dla których przyszłość ich społeczności nie jest obojętna.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Wszystkie szczegóły wraz z regulaminem i harmonogramem znajdują się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

 

materiał: Fundacja Odzyskaj Środowisko
tekst, zdjęcia: Kinga Rodkiewicz Kierownik ds. komunikacji i projektów edukacyjnych
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama