Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Poznaliśmy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Biała Podlaska (film) (galeria)

W tegorocznej, siódmej już edycji Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. do urzędu miasta wpłynęło łącznie 28 projektów, z których 24 znalazły się na liście przyjętych do głosowania. Mieszkańcy mogli oddać swoje głosy na projekty dużej, średnie i małe. W dniu 4 października prezydent Białej Podlaskiej nagrodził zwycięzców poszczególnych kategorii.

W tym roku zmieniły się przepisy, według których mieszkańcy mogli składać swoje pomysły w trzech kategoriach: projekty małe (koszt realizacji od 20 000 zł do 200 000 zł), projekty średnie (koszt realizacji 200 001 zł do 500 000 zł) oraz projekty duże (od 500 001 zł do 1 000 000 zł). Do urzędu miasta wpłynęło łącznie 28 projektów, a po ich przejściu przez procedurę formalną ostatecznie mieszkańcy głosowali na 24 zakwalifikowane – 6 dużych, 5 średnich i 13 małych.

Po raz kolejny możemy wspólnie decydować o wykorzystaniu części naszego budżetu inwestycyjnego. W tym roku decydowaliśmy w ten sposób o ponad dwóch milionach złotych, które w przyszłym roku wydamy na realizację tych projektów, które uzyskały największą liczbę głosów mieszkańców Białej Podlaskiej – przypomniał prezydent miasta Michał Litwiniuk. – Z ogromną satysfakcją chcę podkreślić, że ta edycja Budżetu Obywatelskiego była tą najbardziej intensywną jeśli chodzi o nasze społeczne oddolne zaangażowanie. Frekwencja sięgnęła 18% uprawnionych, a wśród nich są również najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. 

Ponad 10 tysięcy głosujących mieszkańców Białej Podlaskiej oddało ponad 30 tysięcy głosów, ponieważ każdemu głosującemu przysługiwały trzy głosy, po jednym na projekty małe, średnie i duże. Co ciekawe, jeden ze zwycięskich projektów uzyskał absolutnie rekordową w siedmiu już edycjach BO liczbę głosów – 4744.

Zwycięskie projekty:

projekt duży: „Strefa Zdrowia nad Krzną – tężnia solankowa oraz miejsce do morsowania” – budowa tężni solankowej oraz drewnianego tarasu do zejścia do rzeki w celu morsowania lub wędkowania, a obok drewnianej wiaty do przebierania się (Ul. Na Skarpie) – 1 mln zł (4176 głosów)
autorzy: Marek Dzyr, Marcin Izdebski, Piotr Marczuk

W tym roku zaproponowaliśmy mieszkańcom duży projekt opiewający na kwotę 1 mln złotych. Znalazła się w nim tężnia solankowa nad rzeką Krzną oraz taras do morsowania. Znajdzie się to przy ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż Krzny, u zbiegu ulic Brzegowej i Łukaszyńskiej – wyjaśnia Marcin Izdebski, jeden z trzech autorów zwycięskiego projektu. – Działamy wspólnie już od kilku lat razem z Markiem Dzyrem i Stowarzyszeniem Orzechówek, które reprezentuje Piotr Marczuk. Jesteśmy już po wstępnym rozmowach z naczelnikiem Wydziału Inwestycji, wszystkim nam zależy, by prac projektowych nie odwlekać zbyt długo, bo historia pokazuje, że to się często ciągnie w nieskończoność, projekty są przekładane na kolejny rok. Dlatego już w tym roku będziemy myśleli nad opracowaniem konkretnej koncepcji.

projekt średni: „Bezpieczne Zielone Miasto – II etap ścieżki rowerowo-dydaktycznej” – rozbudowa istniejącej ścieżki rowerowej przy ul. Akademickiej do ul. Studenckiej i Targowej zakończona wiatą rowerową na terenie ZSO nr 4 – 499 tys. zł
autorzy: Magdalena Sosnowska, Rafał Wlizło

Pomysł projekt powstał po rozmowach z mieszkańcami, tak aby zakończyć etap pierwszy, który wygrał dwa lata temu. Jego autorem był Robert Pańczuk. Poszliśmy za ciosem. Projekt przegrał w tamtym roku, ale chcieliśmy połączyć ścieżkę rowerową, żeby ona do czegoś prowadziła – wyjaśnia Rafał Wlizło, radny miasta Biała Podlaska, współautor projektu „Bezpieczne Zielone Miasto – II etap ścieżki rowerowo-dydaktycznej”. Wspólnie z Magdaleną Sosnowską (oboje pracują jako nauczyciele w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4) opracowali drugi etap ścieżki rowerowej. – Pomysły narastały z każdym dniem. Oprócz budowy ścieżki chcieliśmy dołożyć bezpieczne zielone miasto – małą architekturę: wiatę rowerową, stację naprawczą, po to, by nasze dzieci, młodzież i seniorzy bezpiecznie dojeżdżali w dane miejsce. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, bo prawie 5 tys. głosów to naprawdę duża ilość, dziękujemy za wsparcie wolontariuszom i całej społeczności lokalnej. 

projekty małe: 
1. „Wykonanie monumentu upamiętniającego rocznicę założenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów” – 150 tys. zł (2518 głosów)
autor: Franciszek Ostrowski

Mamy Rondo Podlaskiej Wytwórni Samolotów i na nim chcielibyśmy zostawić pamiątkę po tej wytwórni, która produkowała samoloty, w szczególności PWSA-26. Byłaby to właśnie ta sylwetka – przybliża szczegóły Franciszek Ostrowski. – Wytwórnia jest bardzo ważną częścią historią miasta, w związku z tym mamy dwa ronda, drugie to rondo Rosenwertha. Jest też Muzeum Lotnictwa, sala tradycji, mural. Tradycja lotnicza w Białej Podlaskiej jest nadal żywa. 

2. „Higiena i sport to zdrowie” – generalny remont szatni i łazienek w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 (ul. Leszczynowa 12-16) – 129,61 tys. zł (977 głosów)
autorzy: Grzegorz Piszcz i Marcin Szwed

– Celem naszego projektu „Higiena i sport to zdrowie” jest wyremontowanie łazienek szkolnych, całego segmentu sportowego i udostępnienie go wszystkim korzystającym z obiektu sportowego na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Planujemy, że ten remont będzie kosztował około 120 tysięcy złotych – wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej Marcin Szwed. – Na terenie naszej szkoły mamy wiele obiektów sportowych, w tym roku zaczęliśmy budowę boisk do siatkówki plażowej. Mamy orliki, boiska zielone, z których korzystają mieszkańcy osiedla i przyjezdni. Wiemy, że dostęp do obiektów sanitarnych jest bardzo potrzebny. W tej chwili nie było takiej możliwości, ponieważ łazienki były zamknięte, niedostępne dla użytkowników. Przy pomocy Budżetu Obywatelskiego chcemy wyremontować je, tę część szkoły zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych i udostępnić wszystkim, którzy będą korzystali z terenów szkolnych.

3. „Ogród sensoryczny dla dzieci” – budowa ogrodu sensorycznego (ścieżka sensoryczna, grill, stół piknikowy, domek eco, zabawki, budki lęgowe) – ul. Akademicka 8 – 167,1 tys. zł (858 głosów)
autor: Agnieszka Osipiuk 

Ogród sensoryczny powstanie przy Przedszkolu Samorządowym nr 15 i będzie służył dzieciom oraz rodzicom, bo jest tam przewidziana nie tylko ścieżka sensoryczna, ale także część rekreacyjna, grill, miejsca na spotkania rodzinne – wyjaśnia autorka projektu Agnieszka Osipiuk

Nagrody zwycięzcom wręczył prezydent Michał Litwiniuk. – Dziękuję i gratuluję wszystkim autorom projektów. Dziękuję  wszystkim mieszkańcom miasta szczerze zaangażowanym w to współdecydowanie, partycypację w zarządzaniu naszym lokalnym dobrobytem – mówił włodarz.

Więcej o projektach zgłoszonych do głosowania:
Biała Podlaska: 26 sierpnia startuje głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Miasto Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama