Na konferencję przybyli przedstawiciele lokalnych władz na czele z włodarzem Krzysztofem Adamowiczem, szkół i jednostek organizacyjnych gminy Międzyrzec Podlaski oraz sympatycy Kożuszkańskiego Uniwersytetu Ludowego. Dołączyli do nich przedstawiciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie – Anna Kryszkiewicz, Anna Namerla oraz prezes uniwersytetu Agelika Felska, która jest również członkiem zarządu Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych. Przybyłych gości powitały prowadzące spotkanie prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego Gminy Międzyrzec Elżbieta Chodzińska i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu oraz członek stowarzyszenia Elżbieta Demczuk. – Spotykamy się dziś, by rozmawiać o działalności naszego uniwersytetu oraz o działalności uniwersytetów ludowych w Polsce. Chcemy pochwalić się tym, co robimy my, chcemy promować również to, co robią inne uniwersytety ludowe. Będziemy dziś dyskutować i wymieniać doświadczenia – mówiła Elżbieta Demczuk. Zakładanym celem wydarzenia było przede wszystkim przybliżenie działalności miejscowego KUL oraz wymiana idei w zakresie metod pracy podobnych organizacji na terenie Polski.
Kożuszkański Uniwersytet Ludowy to inicjatywa, która zrodziła się podczas jednego ze spotkań roboczych u wójta Krzysztofa Adamowicza. Jak wspominały prowadzące uroczystość, od podjęcia decyzji o rozpoczęcia działalności uniwersytetu na terenie gminy do złożenia wniosku jego twórcy mieli tylko siedem dni. Projekt zyskał fundusze w ramach projektu realizowanego ze środków NIW-CRSO, tj. Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to 537.776 zł. Wsparcia dla powstania KUL udzieliła również sama Gmina Międzyrzec Podlaski. Partnerem organizacji jest Uniwersytet Ludowy w Adamowie.
W ofercie KUL znajdują się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej, tkackie, taneczno-ruchowe, kulinarne, wikliniarskie, projektowania i wytwarzania biżuterii, kosmetyczne, ceramiczne, makramy i fotograficzne oraz kursy zawodowe: krawiecki i spawania. Prowadzone są również warsztaty wyjazdowe do bliźniaczych jednostek na terenie Polski. Głównym celem działalności jest rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przez podnoszenie kompetencji społecznych, obywatelskich i zawodowych ze szczególną dbałością o pielęgnowanie tradycji regionalnych, lokalnych i narodowych.
Konferencję uświetniła swoją obecnością piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorska tekstów Urszula Dudziak, która podzieliła się z uczestnikami spotkania uwagami w kwestii organizacji wolnego czasu i doskonalenia własnych umiejętności. Zgromadzeni chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Mogli również podziwiać wyeksponowane na ścianach placówki prace uczestników warsztatów i kursów prowadzonych w ramach Kożuszkańskiego Uniwersytetu Ludowego.
W godzinach popołudniowych piosenkarka wzięła udział w spotkaniu autorskim z seniorami z gminy Międzyrzec Podlaski.
materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk