Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wisznice: Wernisaż wystawy „Prowincja florystycznie” (film) (galeria)

17 września w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa artystów ze Stowarzyszenia Twórczego "Prowincja" pod hasłem "Prowincja florystycznie", na którą zaprosił Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty.

Wystawa „Prowincja florystycznie” była drugim już z kolei spotkaniem artystów stowarzyszenia z mieszkańcami Wisznic. Goście zwiedzający prezentowane obrazy mieli okazję podziwiać barwne prace inspirowane światem roślin.

Koncepcję stowarzyszenia wymyśliła Renata Boguszewska. – Tworzą je artyści, którzy często nie są po żadnych szkołach tylko są pasjonatami malarstwa. Są tu na przykład artyści, którzy są mechanikami samochodowymi lub nauczycielami. Ja sama jestem nauczycielką – wyjaśnia Olga Bańka. Wśród jej prac m.in. portret przyjaciółki. – Miało być florystycznie, więc inspirowałam się roślinnością, kwiatami. Pomyślałam, że przecież można również odbijać kwiaty, używać ich jako szablon, więc te obrazy były też malowane roślinnością.

Podobne do wisznickiej wystawy artyści organizują średnio raz w roku. – To motywacja do tworzenia czegoś nowego, ponieważ przez to, że wszyscy pracujemy, to raczej nigdy nic nie malujemy. Sama mam dwójkę dzieci, pracuję, trudno jest mi więc się zmobilizować i znaleźć czas do malowania – stwierdza Olga Bańka. Jak tworzy? Jak powstają projekty? – Zwykle, kiedy siedzę w moim cichym miejscu zadumy, obmyślam, jak to wszystko ograć. Zazwyczaj nie mam projektu, maluję spontanicznie. Gdybym miała dużo czasu i dzieci by mi nie przeszkadzały to bym mogła taki obraz namalować pewnie i w trzy dni. Gdybym mogła się zamknąć w pracowni i nikt by mi nie przeszkadzam. Niestety, maluję miesiąc, po dwie-trzy godziny. 

Jak wyjaśnia nam nasza rozmówczyni, pomysł na jej obrazy został należy do jej znajomego z Amsterdamu, który w okresie pandemii wymyślił akcję „Teleport” przeznaczoną dla niego, Olgii Bańki i ich koleżanki z Edynburga do spotkań zastępujących te prawdziwe, wówczas ograniczone. Artyści portretowali się wzajemnie i umieszczali obrazy w przestrzeni publicznej, jako land art, na przykład w Piasecznie i Chełmie. 

Wystawa „Prowincja florystycznie” odbyła się w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach, a za jej organizację odpowiada dyrektor GOKIO Elżbieta Sokołowska. – Mamy tu piętnastu artystów, bardzo różne techniki, różne spojrzenia na temat roślinności, od przedstawienia bardzo realistycznego po abstrakcje, różne faktury, formy – wyjaśnia Elżbieta Sokołowska. – Wystawa jest bardzo bogata i będzie u nas przez około półtora miesiąca.

Wśród artystów stowarzyszenia „Prowincja” działają:
Olga Bańka
Barbara Bartnik
Krzysztof Bartnik
Julia Boguszewska
Renata Boguszewska
Ireneusz Boguszewski
Urszula Bydlińska
Edyta Kuklewska
Małgorzata Posturzyńska
Artur Szczypik
Krystian Tybur
Piotr Tymochowicz
Andrzej Zając
Joanna Zybert
Jagoda Żyszkowska

Zwiedzający wystawę otrzymali katalog w formie papierowej, w której umieszczone są prezentowane prace. – Staramy się przygotowywać wystawy profesjonalnie i do każdej wydajemy katalog. Ten katalog zawiera po jednej pracy każdego z artystów. Można go wziąć ze sobą na pamiątkę – informuje Elżbieta Sokołowska.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama