Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa w Dokudowie Pierwszym (galeria)

18 września wójt gminy Biała Podlaska oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zaprosili do Dokudowa Pierwszego na spotkanie z kulturą w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa, to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury dialogu międzykulturowego. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej zaserwowali widowni ciekawy program atrakcji kulturalnych. Na początek obejrzeliśmy widowisko obrzędowe  w wykonaniu Zespołu „Lewkowianie” z Dokudowa. W dalszej części można było podziwiać kunszt artystyczny i rzemieślniczy prezentowany przez Pracownie Ginących Zawodów. Pokazy połączone były z warsztatami. Swoją działalność zaprezentowały: Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie,  Pracownia Koronkarstwa w Sitniku, Pracownia Zdobnictwa Ludowego w Worońcu oraz Pracownia Obrzędowości i Gwary w Dokudowie. 

Nie zabrakło także regionalnych doznań kulinarnych. Uczestnicy spotkania mogli skosztować smakołyków wykonanych przez panie z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych”. Na stole znalazły się: „Dziędziuchy” – placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków z Dokudowa, racuchy drożdżowe z jabłkami z Dokudowa, ciastka przez maszynkę, kołacz z jagłami z Perkowic i ciastka z cukrem z Perkowic. 

Dopełnieniem doznań kulturalnych były występy zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się: „Zielona Kalina” w Dubowa (gmina Łomazy), „Kaczeńce” z Czosnówki, „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, „Kalina” z Perkowic oraz „Lewkowianie” z Dokudowa.

W wydarzeniu oprócz mieszkańców gminy Biała Podlaska nie zabrakło również gości specjalnych. Obecni byli m.in. sekretarz Gminy Biała Podlaska Grażyna Majewska, radny powiatu bialskiego Arkadiusz Maksymiuk, radny gminy Biała Podlaska Mateusz Siwiec, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Dokudowie Paweł Tykałowicz, proboszcz parafii św. Praksedy w Dokudowie Marcin Todorski, a także sołtysi Dokudowa Krzysztof BorowikKrzysztof Kurianiuk.

 

Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama