Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Rodzinny Dom Pomocy – nowa inwestycja na Białce

Prezydent Miasta Biała Podlaska, Michał Litwiniuk, poinformował o pracach nad dokumentacją projektową rozbudowy, nadbudowy i przebudowy wraz z przyłączami budynku mieszkalnego jednorodzinnego na Rodzinny Dom Pomocy. Mowa o nieużytkowanym obecnie domu jednorodzinnych przy ulicy Powstańców 1A. Projekt dość pechowy, dwa razy bialski Magistrat unieważniał już postępowanie na udzielenie zamówienia publicznego realizacji zadania. Tymczasem chodzi o pilne i niezwykle potrzebne nowe miejsce w mieście w którym azyl znajdą osoby starsze i niepełnosprawne pozostające samotne a wymagające opieki.

Opis stanu istniejącego:
Budynek przy Powstańców 1A to podpiwniczony, parterowy z użytkowym poddaszem dom mieszkalny jednorodzinny.
Pomieszczenia poddasza: pokój nr 1 od strony zachodniej, pokój nr 2 od strony południowej, pokój nr 3 od strony wschodniej, łazienka, korytarz, klatka schodowa. Pomieszczenia parteru: pokój nr 4 od strony wschodniej, pokój nr 5 od strony południowej, kuchnia, wiatrołap, toaleta, korytarz, klatka schodowa. Pomieszczenia piwnicy: pralnia, kotłownia, dwa pomieszczenia gospodarcze, garaż, korytarz.

Budynek obecnie nieużytkowany. Zdemontowane zostało napowietrzne przyłącze elektroenergetyczne. Obiekt nie posiada przyłącza wodociągowego, brak przyłącza kanalizacji sanitarnej a nawet brak uregulowanego zjazdu z drogi publicznej.

Opis stanu docelowego
Miasto Biała Podlaska projektuje się remont, przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku. Nastąpi wymiana pokrycia dachowego, wymiana zużytych elementów więźby dachowej. W gestii projektanta pozostawiona została ewentualna modyfikacja kształtu dachu, jego ewentualne podniesienie.
Na poddaszu pokój nr 2 i 3 połączony zostanie w jeden pokój. Na parterze planowana jest rozbudowa w kierunku wschodnim o około 5,30m, zakończona 3,0m od granicy działki, rozbudowa o dwa pokoje mieszkalne. Likwidacja okien od strony wschodniej ze względu na rozbudowę parteru
Wykonanie okien dachowych na poddaszu oraz okien od strony południowej i północnej na parterze w części rozbudowanej
Zaprojektowanie poszerzenia tarasu, zaprojektowanie podjazdu dla niepełnosprawnych. Zaprojektowanie nowych wnętrz, nowej instalacji wodociągowej, instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej. Projekt obejmuje wyznaczenie zjazdu na działkę.
Pomieszczenie garażowe przeprojektowane zostanie na pokój mieszkalny dozorcy z wejściem z poziomu terenu. Projekt i przebudowa uwzględnić ma nową kotłownię wraz z przyłączem oraz źródłem ciepła i siecią centralnego ogrzewania. Docieplenie budynku. Pomyślano również o elementach zagospodarowania terenu, ogrodzeniu posesji. Całość projektowana i rozbudowywana ma zostać wraz z niezbędnym wyposażeniem w uzgodnieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

W skrócie, powstaje wielobranżowy projekt – obiekt ma w pełni spełniać swoją funkcję.
Projekt przebudowy obiektu wykonało Biuro Projektowe Arch-Dom, Henryk Dołegowski Ryszard Suchora Biała Podlaska.

Czym jest i jaką funkcję ma pełnić Rodzinny Dom Pomocy?
W przypadku braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osoba wymagająca z powodu wieku lub niepełnosprawności pomocy innych osób może korzystać z usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy. Rodzinny dom pomocy stanowi formę usług opiekuńczych i bytowych świadczonych całodobowo przez osobę fizyczną lub organizację pożytku publicznego dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w tej formie. (zgodnie z opisem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama