Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Choroszczynka: Rolnicy gminy Tuczna podziękowali za tegoroczne plony

W tym roku dożynki gminy Tuczna odbyły się w Choroszczynce, gdzie zostały połączone ze stuleciem wznowienia miejscowej parafii. Uroczystość zainaugurowała prezentacja historii parafii i odsłonięcie kamienia pamięci Szymona Marczuka. Po mszy świętej w intencji rolników i ich rodzin miało miejsce tradycyjne przekazanie chleba, konkursy dożynkowe, występy artystyczne i koncerty. Coś dla siebie znaleźli również najmłodsi mieszkańcy gminy, dla których organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, w tym dmuchany plac zabaw. Patronat nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Tego dnia społeczność gminy Tuczna rozpoczęła obchody rolniczego świata od uroczystych obchodów jubileuszu 100-lecia wznowienia Parafii pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela w Choroszczynce. Uczestnicy spotkania zapoznali się z rysem historycznym parafii przedstawionym przez ks. dr hab. Sławomira Bylinę, wzięli również udział w odsłonięciu kamienia pamięci Szymona Marczuka – unity, dawnego sołtysa wsi Choroszczynka i organisty cerkwi unickiej, który za obronę swej wiary został zesłany w głąb Rosji. Kamień odsłonili potomkowie unity Tadeusz Bojarczuk oraz Monika Hołub.

Po mszy świętej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego nastąpił ceremoniał dożynkowy, podczas którego starostowie przekazali chleb, a przybyłe na wydarzenie delegacje poszczególnych sołectw zaprezentowały uwite z tegorocznych zbóż wieńce.


Na scenie zaprezentowały się dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej, publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Dętej z Łomaz oraz występów artystycznych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu (bajka „O księżniczce zaklętej w żabkę”) i członków Klubu Seniora w Tucznej. Zaśpiewały również zespoły „Tęcza” z Dąbrowicy Dużej, Na swojską nutę” z Zahorowa, „Razem” z Tucznej, „Jarzebina” z Zabłocia, „Dworzanki” z Piszczaca Kolonii i „Biesiadnicy” z Żeszczynki. Swoje umiejętności prezentowali także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy”.

W trakcie całej imprezy trwał konkurs dla sołtysów pod hasłem „Sołtys na zagrodzie” oraz konkurs KRUS, a dzieci brały udział w licznych zabawach animacyjnych. Gospodynie zachęcały do próbowania smacznych potraw, od których uginały się suto zastawione stoły, a wystawcy kusili pięknymi wyrobami rękodzieła. Wieczór zakończyły koncerty zespołów News, Fundacja Malibu i Clubbersi oraz dyskoteka pod chmurką.

 

materiał: Gmina Tuczna
zdjęcia: GOKiS Tuczna
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama