Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rolnicy z gminy Drelów podziękowali za plony podczas dożynek w Łózkach (film) (galeria)

Ostatnia niedziela sierpnia, bardzo słoneczna i ciepła, upłynęła pod znakiem wspólnego świętowania w Łózkach, gdzie mieszkańcy gminy Drelów spotkali się, by podziękować za tegoroczne plony, podzielić dożynkowy chleb i wybrać najpiękniejszy wieniec uwity z kłosów wyrosłych na drelowskiej ziemi. Plac dożynkowy wypełniły kolorowe stoiska, na scenie prezentowali się członkowie zespołów ludowych, a wieczorne koncerty przyciągnęły amatorów dobrej zabawy i muzyki.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się polową mszą świętą w intencji rolników, po której gospodarze wydarzenia zaprosili swoich gości na tradycyjne przekazanie chleba i prezentację sołectw. Wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski przyjął chleb z rąk starostów, którymi w tym roku byli łózeccy gospodarze Katarzyna Zgorzałek i Kamil Jałtuszyk.

Przychodzimy z radosną nowiną po ciężkiej pracy, często w niesprzyjających warunkach. Ale plon został zebrany, nie zmarnowaliśmy ani jednego kłosa, ani jednego ziarna, aby wszystkim wystarczyło chleba. Oto chleb z naszego zboża – mówiła Katarzyna Zgorzałek, która w Łózkach prowadzi wraz z mężem Markiem 40-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję roślinno-zwierzęcą. Wśród ich upraw dominuje kukurydza, zboże, słonecznik i rzepak, gospodarze hodują obecnie bydło opasowe. Kamil Jałtuszyk prowadzi z żoną Jolantą gospodarstwo o powierzchni 26 ha specjalizujące się w produkcji roślinnej, główną uprawą są zboża, dodatkowo małżeństwo posiada plantację świerków. – Z dumą i wdzięcznością przyjmuję ten chleb, symbol tegorocznych zbiorów i wszelkiego dobra, którym dysponuje nasz samorząd. Składam zobowiązanie, że będziemy pracować tak, ażeby tego dobra w żaden sposób nie zmarnotrawić – zapewnił wójt Piotr Kazimierski dzieląc chleb pomiędzy wszystkich przybyłych na uroczystość gości. – Ten chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania – dodał prowadzący dożynki dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk.

Przed sceną prezentowały się delegacje poszczególnych sołectw, które przybyły z okazałymi wieńcami, spośród których jury w składzie: przewodnicząca Grażyna Łańcucka oraz członkowie Ewa Bałkowiec i Beata Lewczuk, wyłoniła zwycięzców konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy„:
I miejsce Żerocin
II miejsce Szóstka
III miejsce Łózki
Wyróżnienia otrzymały Zahajki, Drelów, Przechodzisko i Szachy. – Nie było łatwo, wszystkie wieńce są piękne i bardzo zgodne z tradycją – podkreśliła Grażyna Łańcucka

Nie tylko wieńce oceniono tego dnia, ponieważ do konkursu stanęły również stoiska promocyjne poszczególnych miejscowości z terenu gminy Drelów. Bogato dekorowane wyrobami rękodzieła ludowego, pyszniące się różnorodnością lokalnych potraw i przekąsek, wzbogacone ciekawą aranżacją i sposobem prezentacji mini-pawilony także stanowiły nie lada wyzwanie dla komisji. Wyłoniła ona jednak trzech zwycięzców:
I miejsce Szóstka
II miejsce Zahajki
III miejsce Żerocin
Wyróżnienia przyznano sołectwom Drelów, Przechodzisko, Worsy i Łózki. – Te stoiska to dowód waszego umiłowania tradycji, chęci jej niesienia i przekładania na wyroby. Dziękujemy, że upiększacie nasze święto – mówił włodarz podczas podsumowania konkursu.

Plac dożynkowy wypełniły liczne stoiska handlowe i wystawiennicze lokalnych firm, pojawili się również sponsorzy wydarzenia, których liczba w tym roku pobiła wszelkie gminne rekordy. Organizację dożynek wsparło bowiem ponad 20 firm i osób prywatnych. Włączyli się także aktywnie mieszkańcy samych Łózek, które w tym roku przyjęły rolę gospodarza. Włodarz złożył szczególne podziękowania za hojność i pomoc w tak ważnym dla rolniczej gminy świętowaniu. – To największe święto w naszej gminie, bo rolnictwo to sól ziemi. Wartości, które niosą rolnicy, są spoiną naszej polskości – podkreślił wójt Kazimierski. – Staramy się kultywować tradycję, by każdego roku dożynki odbywały się w innej miejscowości. Dziś Łózki, wieś zacna i gospodarna, bardzo dobrze zorganizowana. Wieś wyjątkowa, z tradycjami kilkuset lat. Przed wojną bodajże najprężniejsza w naszej gminie, dziś ma inny charakter, ale to wieś ambitna, wieś mądrych i odpowiedzialnych ludzi. Na poparcie swoich słów włodarz przytoczył moment sprzed kilku lat, w którym mieszkańcy Łózek ofiarnie i z troską o zachowanie budynku dawnej szkół przed postępującym niszczeniem przekazali obiekt pod budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który dziś jest wizytówką miejscowości, dając rzetelną pomoc i opiekę ponad 60 potrzebującym osobom. – To sąsiedztwo procentuje. Widzimy, jak skutecznie zostały pozyskane i wydane pieniądze unijne i jak pięknie ten budynek i jego otoczenie wygląda. Takiego sąsiedztwa każdy z nas by sobie życzył, ale żeby tego sąsiedztwa dostąpić to trzeba mieć za sąsiada dobrego gospodarza.

Inicjatywa utworzenia ZOL wywodzi się z organów samorządowych, to właśnie wójt Piotr Kazimierski i starosta Mariusz Filipiuk wpadli na ten pomysł wykorzystania i zmienienia funkcji społecznej tego obiektu, który był wybudowany rękami mieszkańców Łózek. Cieszę się, że może dalej służyć i pełnić funkcje społeczne, dla osób starszych nie mogących samodzielnie funkcjonować, ale i dla okolicznych mieszkańców. Takie funkcje staramy się realizować – mówił dyrektor SP ZOZ Marek Zawada.

To właśnie na zielonych terenach okalających budynek, w sąsiedztwie domu ludowego i remizy OSP odbyła się gminna uroczystość, którą zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich oraz zaproszeni goście. Wielu z nich skierowało kilka słów do uczestników imprezy, podkreślając ogromną rolę rolników w zapewnieniu zaplecza żywnościowego dla Polaków. – Chylę czoło przed trudem i poświęceniem z jakim uprawiacie ziemię, która jest naszym narodowym skarbem. To państwa pracowitość, hart ducha i zapobiegliwość sprawia, że Polacy mają zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Dla rządu RP sprawy polskiej wsi i rolnictwa są priorytetowe, dlatego podejmowane są działania, które mają na celu zapewnienie jak najlepszych warunków życia i pracy na terenach wiejskich – mówił zastępca dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego Waldemar Podsiadły. – Życzę ogromnej satysfakcji z tej niełatwej pracy, którą wykonujecie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki trud leży po stronie polskiego rolnika. Życzymy, by wasza ciężka praca była godnie nagradzana – dodał starosta bialski Mariusz Filipiuk. Słowa uznania dla pracy rolników oraz podziękowania za możliwość wspólnego świętowania złożyli również dyrektor SP ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim Marek Zawada, dr Przemysław Litwiniuk i radny powiatu bialskiego Marek Sulima, odczytano także list marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Na scenie zaprezentowali się artyści z gminy Drelów, wśród nich: Harmonijkowe Echo, zespół śpiewaczy z Żerocina, „Szosteckie Babeczki” z Szóstki, „Czerwone Korale” z Zahajek i miejscowe gospodynie – zespół „Kalina” z Łózek, które włodarz gminy uhonorował odznaczeniem w podziękowaniu za wyjątkowy sukces jaki osiągnęły startując w Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych, który doprowadził je do reprezentowania powiatu i województwa na 56. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zdobyły wyróżnienie. – Prawdziwa kultura broni się sama – stwierdził wójt Kazimierski. Publiczność wysłuchała również występu wykonawcy Bravo Solo Mariano, a wieczorem scenę opanowały zespoły Kapitan Jacek, Fox, Shine i Spike. Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod chmurką.

W przyszłym roku, jak zapowiedział wójt Piotr Kazimierski, gmina Drelów będzie organizatorem dożynek powiatowych.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Marek Maliszewski
film: Marek Maliszewski, Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama