Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Brama wjazdowa Radziwiłłów już po remoncie

Zakończył się remont zabytkowej bramy wjazdowej Radziwiłłów na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Białej Podlaskiej.

Prace remontowe polegały na konserwacji, czyszczeniu i impregnacji hydrofobizującej, zabezpieczającej przed zawilgoceniem powierzchni bramy. 25 sierpnia prezydent miasta Michał Litwiniuk wraz z dyrektorem i pracownikami Muzeum Południowego Podlasia, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wykonawcami prac remontowych podpisali dokumenty odbiorowe.

Brama na terenie zespołu zamkowego została wzniesiona w latach 1699-1702 przez architekta Józefata Jeziornickiego. Swoim wyglądem nawiązuje do treści ideowych łuku triumfalnego z czasów cesarstwa rzymskiego. Pomysłodawczynią i zleceniodawcą budowy była wdowa po Karolu Stanisławie Radziwille – Anna z Sanguszków.

Zwrócona jest frontem na wschód. Wybudowana z ciosów kamiennych i cegły oraz z elementów rzeźbiarskich z piaskowca. Fasada jest trójosiowa z parami toskańskich kolumn i ścianą attykową. Posiada duże środkowe wejście oraz dwa symetrycznie po bokach.

Nad lewym bocznym wejściem w płycinie znajduje się popiersie Karola Stanisława Radziwiłła, przedstawiające jego osobę, jako cesarza sarmatów. Pod popiersiem znajduje się „tondo” w otoczeniu luf armatnich i kul. Przedstawia ono alegorię sprawiedliwości – postać kobiety trzyma w jednej dłoni miecz, a w drugiej wagę.

Nad prawym wejściem płycina przedstawia popiersie Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. U dołu popiersia „tondo” w otoczeniu sztandarów i armat przedstawiające alegorię męstwa – lew u stup kobiety i sławy – gałązka oliwna trzymana w dłoni. 

 

Zdjęcia: Facebook / Miasto Biała Podlaska

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama