Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: Jarmark Sapieżyński oraz II Kodeński Turniej Łuczniczy o strzałę Sapiehy (film) (galeria)

Gmina Kodeń, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w dniu 21 sierpnia zaprosili mieszkańców Kodnia i okolicznych miejscowości na Jarmark Sapieżyński, który odbył się na błoniach nadbużańskich przy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej jako jedno z większych wydarzeń Lubelszczyzny łączące w sobie aspekt historyczny, kulturalny i patriotyczny. Wydarzenie nawiązuje do wspaniałej historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od Króla Polski Zygmunta Starego otrzymał przywilej organizowania jarmarków w Kodniu. Imprezę objął swoim patronatem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Jak podają źródła historyczne, w 1511 r. Jan Sapieha otrzymał prawo organizowania trzech jarmarków w ciągu roku. Kodeń z powodzeniem przywraca tę tradycję, a każde kolejne wydarzenie przyciąga coraz liczniejszą rzeszę uczestników, zarówno wystawców jak i odwiedzających plac imprezy. Nic w tym dziwnego, ponieważ bogata oferta programowa i atrakcyjne produkty na licznych stoiskach kuszą każdego, bez względu na wiek czy pogodę, która tego dnia była wyjątkowo sprzyjająca. Nie brakowało również osób młodych, do których, jak podkreśla wójt Jerzy Troć, to wydarzenie jest w szczególności skierowane. Warto zauważyć, że atrakcyjność wydarzeń na terenie gminy Kodeń podkreśla również jej malownicze położenie, które przyciąga turystów i amatorów spokojnego wypoczynku. – Od 2018 roku przywracamy tradycję i organizujemy coroczny Jarmark Sapieżyński, który łączy w sobie trzy aspekty: historyczny nawiązujący do dziedzictwa Sapiehów, patriotyczny – pod hasłem „Wdzięczni za obronę granic” i kulturalny – mówił, witając przybyłych gości, sekretarz gminy Kodeń Mariusz Zańko

Uroczystość zainaugurowała msza święta na Kalwarii, po czym nastąpił przemarsz na Błonia Kodeńskie. W tym roku jarmark został zorganizowany pod hasłem „Wdzięczni za obronę granic”, w związku z tym wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się piknik wojskowy i ułańskie pokazy konne Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego, a także występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. – Orkiestra w swej tradycji nawiązuje do sławnej Orkiestry I Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem historię polskości. Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami – przedstawił orkiestrę Mariusz Zańko. 

Ponadto wystąpiły zespoły ludowe z terenu Lubelszczyzny: Swańki z Wyryk, Zespół Pieśni i Tańca Podlasie, Jarzębina oraz Orchowianki. Publiczność wysłuchała również występu wokalisty Janusza Pruniewicza oraz zespołu Mołodyczki z Ukrainy. Gwiazdą wieczoru był zespół Daj to głośniej. Podczas imprezy odbył się jarmark z produktami rękodzieła oraz potrawami tradycyjnymi i regionalnymi, na placu pojawiło się miasteczko food trucków, a dla dzieci przygotowano plac zabaw. Spotkanie uwieńczyła wieczorna dyskoteka pod chmurką.

Zorganizowanie tej imprezy nie byłoby możliwe, gdyby nie dobra współpraca z rządem, europarlamentarzystami, zarządem województwa i Urzędem Marszałkowskim. Dziękuję wszystkim obecnym za wszelkie wsparcie, jakiego udzielacie gminie Kodeń i naszemu społeczeństwu. Bez was ten Kodeń by tak nie rozkwitał, a kwestią są jak zwykle środki finansowe. Gmina Kodeń przy budżecie 3,5 mln złotych w ostatnim czasie pozyskała 32 mln złotych. Będziemy mieli problem z realizacją tych wszystkich zadań, ale mam nadzieję, że się z tego wywiążemy. Cały rok ciężko pracujemy, natomiast dzisiaj jest taki dzień, że chcemy się pobawić i podzielić z wszystkimi tymi dobrami, które tutaj zgromadziliśmy – mówił wójt gminy Kodeń Jerzy Troć

Na uroczystość przybyło tego dnia wielu mieszkańców gminy Kodeń oraz gmin ościennych, przyjechali również przedstawiciele władz i ugrupowań politycznych, część z nich skierowało kilka słów do zgromadzonej publiczności. – Gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości gminy takie jak Kodeń nie miałyby możliwości uzyskania finansowego wsparcia. Jestem przekonana, że jak wszyscy zrobimy pokłon i uśmiech do Królowej Podlasia to ona spowoduje, że wszystko to, co państwo będziecie chcieli, by na tej ziemi było, to z całą pewnością będzie – stwierdziła poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek. – Dziękuję, że samorząd gminy Kodeń tak pięknie wykorzystuje środki, których wcześniej nie było. Pamiętajmy, że ten jarmark ma również wydźwięk wdzięczności dla służb mundurowych – dodał poseł na Sejm Dariusz Stefaniuk przedstawiając garść informacji dotyczących wydarzeń na granicy oraz formacji wojskowych stacjonujących w Białej Podlaskiej. – Dziś na Polskę patrzą oczy całego świata, bo Polska jest gwarantem bezpieczeństwa Europy środkowo-wschodniej. Dziękujemy za przychylność dowodzącym służbami wojskowymi, mundurowymi, którzy potrafili sobie poradzić z tym trudnym wyzwaniem, ale też za wyrozumiałość naszym mieszkańcom, zwłaszcza regionu bialskiego – mówił poseł na Sejm Marcin Duszek, który podkreślił również nieoceniona współpracę wójta Trocia i sekreatarza Zańko. – Takie duety się nie zdarzają w Polsce, tacy ludzie rzadko trafiają się w samorządach. Z reguły są zawsze jakieś podziały, tarcia i konflikty, a tutaj ta przyjaźń to chyba rzeczywiście zasługa Matki Boskiej Kodeńskiej. Podziękowania dla żołnierzy i służb mundurowych złożył dyrektor Departamentu Infrastruktury MON Marcin Mazuryk, o potrzebie jedności całej społeczności mówił kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej o. Krzysztof Borodziej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się piknik wojskowy, podczas którego uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z wyposażeniem Straży Granicznej oraz Wojska Polskiego, zajrzeć do czołgu Rosomak i obejrzeć z bliska przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, jedne z najnowocześniejszych sprzętów polskiej armii.

Jarmarkowi towarzyszyły także imprezy sportowe, takie jak II Kodeński Turniej Łuczniczy o strzałę Sapiehy oraz Rajd Nordic Walking „Zostań z Bugiem”. W trakcie wydarzenia trwała zbiórka pieniężna na rzecz wsparcia rehabilitacji podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu.

Galeria 
II Kodeński Turniej Łuczniczy o strzałę Sapiehy <<==>> LINK

Więcej o wydarzeniu:
Rajd Nordic Walking „Zostań z Bugiem” <<==>> LINK

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama