Dożynki w dniu 21 sierpnia zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach, po której nastąpił przemarsz korowodu w asyście Orkiestry Dętej OSP Łomazy. Dalsza część odbyła się w pięknych, zielonych plenerach Parku Jagiellońskiego. Zgromadzonych gości powitał włodarz Gminy Łomazy. – Zakończenie zbiorów to jeden z najważniejszych dni w roku każdego rolnika, sadownika, ogrodnika i pszczelarza, a także naszej rolniczej gminy. Drodzy rolnicy – wielu ludziom trudno docenić Waszą mozolną pracę, zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim chleb, praca Waszych rąk. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Ostatnie lata nie pozwalały nam cieszyć się w pełni, jednak miniony czas pokazuje nam, że nie możemy przerywać tradycji, bo każdy rok przynosi nam nowe, inne dary – podkreślił wójt Jerzy Czyżewski, przypominając ostatnie lata naznaczone klęskami żywiołowymi i epidemią, chorobami zwierząt i skutkami wojny na Ukrainie.
Jednym z najważniejszych elementów spotkania było przekazanie i podzielenie chleba, który na ręce włodarza złożyli starostowie Renata i Tomasz Hołownia prowadzący 50-hektarowe gospodarstwo rolne w Huszczy Pierwszej, wyspecjalizowane w chowie bydła mięsnego. Wśród ich zasiewów dominują zboża, rzepak, słonecznik i rośliny strączkowe. Rolnicy korzystają systematycznie z funduszy UE, co pozwoliło im doposażyć gospodarstwo w nowoczesny sprzęt oraz pogłębić wiedzę i umiejętności procentujące osiąganiem wysokich plonów i dynamicznym rozwojem produkcji. Pomimo wielu obowiązków gospodarze aktywnie angażują się w inicjatywy podejmowane przez lokalne władze i społeczność.
Tradycyjnie już przed publicznością zostały zaprezentowane wieńce dożynkowe uwite z tegorocznych zbóż, które przygotowały sołectwa Kopytnik, Studzianka, Lubenka, Huszcza, Krasówka, Łomazy, Szymanowo, Dubów i Korczówka. We wrześniu zostanie wyłoniony reprezentant gminy na dożynki powiatowe. Po prezentacji scenę przejęli liczni artyści. Publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Dętej OSP Łomazy, piosenek wokalistki Moniki Głowackiej oraz pieśni w wykonaniu zespołów „Raz na ludowo” z Huszczy, Pohulanka” z Kopytnika, „Luteńka” z Koszoł, „Studzianczanie” ze Studzianki, „Zielona Kalina” z Dubowa i „Śpiewam Bo Lubię” z Łomaz.
Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Koncert Orkiestry Dętek z Łomaz oraz prezentacja wieńców dożynkowych <<==>> LINK
Swoje umiejętności zaprezentowali członkowie teatrów obrzędowych: „Koralinki” z ZPO Łomazy oraz „Czeladońka” z Lubeńki (spektakl „Cyganie”). Imprezę uświetniły występy zespołu Koromysło ze Szczebrzeszyna i kapeli podwórkowej Klawa Ferajna z Białej Podlaskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy iluzjonisty Rafała Mulki i zawodników łomaskiej Akademii Teakwon-Do Virtus.
Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Występ kapeli Klawa Ferajna z Białej Podlaskiej <<==>> LINK
Plac imprezowy wypełniły liczne atrakcje dla dzieci oraz stoiska promocyjne, na których swoje wyroby spożywcze i rękodzielnicze prezentowały delegacje ośmiu sołectw z terenu gminy Łomazy: z Kopytnika, Studzianki, Koszoł, Lubenki, Huszczy, Łomaz, Szymanowa i Dubowa. Chętni mogli wziąć udział w konkursie „BHP w gospodarstwie rolnym” prowadzonym na stoisku KRUS. Imprezie towarzyszył kiermasz charytatywny na rzecz ośmioletniej mieszkanki Koszoł Lenki Kulgawczuk. O wieczorne muzyczne doznania zadbała żywiołowa Casandra, zespół Future Folk oraz DJ FanTomasz, który zaprosił tancerzy na dyskotekę pod chmurką.
Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Zespół Future Folk <<==>> LINK
Mister Max i Casandra <<==>> LINK
materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk, Justyna Dragan
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk