Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzecki stadion z nowoczesnym systemem nawadniania

Trwają prace związane z instalacją systemu nawadniania miejskiego stadionu w Międzyrzecu Podlaskim. Z zachowaniem minimalnej ingerencji w płytę boiska zostało już zamontowane orurowanie i okablowanie, obecnie trwa montaż czujników i układu sterowania.

Prace związana z instalacją nawadniającą na stadionie miejskim, administrowanym przez MOSiR, zostały rozpoczęte w 2021 r. wykonaniem niezbędnej dokumentacji oraz uzyskaniem zezwoleń na wykonanie studni głębinowej. Sama studnia również została wykonana w roku ubiegłym oraz wpisano do projektu budżetu na 2022 r. wykonanie instalacji nawadniającej głównej płyty boiska.
W roku bieżącym została zakupiona i zainstalowana pompa do studni, jako jeden z głównych elementów układu, który choć jest niewidoczny, to niezwykle ważna jest jego wydajna i bezawaryjna praca.

Po przeprowadzeniu postępowania został wyłoniony wykonawca, który na początku sierpnia przystąpił do prac ziemnych. Zostało ułożone orurowanie i okablowanie, studnie rewizyjne i zainstalowane zraszacze. Łącznie na płycie boiska oraz na zakolach, które również są wykorzystywane podczas treningów piłkarskich, zostały zainstalowane 32 zraszacze zgrupowane w 8 sekcjach, zraszacze uruchamiane są automatycznie po 4 sztuki, wykonując ruch 360 lub 180 stopni. W ten sposób nawadniana jest cała płyta, łączny czas nawadniania do uzyskania 5 mm pokrycia opadem wody trwa około 3 godzin.

Prace związane z ułożeniem rurociągów zostały przeprowadzone z minimalną możliwą ingerencją w płytę boiska, darń została nacięta i odłożona, a po kilku godzinach po ułożeniu instalacji i odcinkowym sprawdzeniu szczelności i skuteczności działania zraszaczy, z powrotem ułożona w miejscu pierwotnym. Aktualnie trwają prace związane z montażem układu sterowania, instalacją czujnika opadów, aplikacji sterującej i szkoleniem pracowników.

Koszt wykonania samej instalacji w płycie wyniósł prawie 100 tys. zł. Jej wykonanie znacznie ułatwi zabiegi pielęgnacyjne i utrzymaniu murawy w odpowiedniej kondycji. Należy również wspomnieć, że po wprowadzeniu odpowiedniego nawożenia nawozami sportowymi oraz zabiegów aeracji, wertykulacji i piaskowania, jest to kolejny etap, wprowadzonych przez MOSiR w ostatnich latach, właściwych zabiegów związanych z pielęgnacją boisk sportowych.

 

materiał, tekst i zdjęcie: Arkadiusz Myszka, MOSIR Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama