Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Janów Podlaski: Bitwa gospodyń. Koła Gospodyń Wiejskich rywalizowały w Bitwie Regionów (film) (galeria)

13 sierpnia w Stadninie Janów Podlaski miał miejsce "Piknik z produktem polskim". W programie znalazła się bitwa regionów i atrakcje dla najmłodszych. Gmina Janów Podlaski - wójt Leszek Chwedczuk i Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim - dyrektor Renata Kaczmarek, zadbali o część artystyczną wydarzenia. Oto wyniki!!

Wyniki Bitwy Regionów – Pikniku z Produktem Polskim w Janowie Podlaskim:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Piszczaca Kolonii„Tartun dworski
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Grabanowskie Pokolenie na Obcasach” z Grabanowa„Zawijaniec ziemniaczany”
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy Dużej„Tartuny dąbrowickie z fasolą”

Wyróżnienia:

Koło Gospodyń Wiejskich w Wiechowiczach – „Zaguby”
Koło Gospodyń Wiejskich w Choroszczynce – „Kapun”
Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu – „Marynowane udka z gęsi z jabłkami i porem”

Bitwa Regionów 2022 – to już 7. edycja konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej polegającej na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.

Bitwa Regionów w Janowie Podlaskim była etapem powiatowym – Powiatu Bialskiego. Kolejny etap to już zmagania wojewódzkie do których zakwalifikowanych zostanie 10. Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całego województwa.

W roku minionym, podczas 6. edycji konkursu, zwyciężyło KGW w Durągu (warmińsko-mazurskie) za „Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach”, II miejsce KGW „Sikoreczki” w Kowańczu (zachodniopomorskie) za „Topinambur na boczku”, III miejsce KGW „Różanka” z Kaniewa (kujawsko-pomorskie) za „Udo gęsie sadowników podawane z prażuchą po kaniewsku”.

Organizatorami wydarzenia było: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Gmina Janów Podlaski, partner wydarzenia – Agro Ubezpieczenia.

W programie artystycznym wydarzenia znalazły się występy i prezentacje podopiecznych GOK Janów Podlaski: Kornelia Dzięcioł, Michalina Żuk, Hanna Listos, Wiktor Klepacki, Kinga Łyczewska, Wiktor Banaś, Bartek Klimczuk, Zespół Ludowy „Pawłowianki” oraz Zespół „Echo” z Przychód i skrzypaczka Oliwia Spychel.

Wśród gości pikniku pojawili się: wójt Leszek Chwedczuk, zastępca wójta Wiesław Fila, przewodniczący Rady Gminy Janów Podlaski Stanisław Żmudziński-Caruk, dyrektor generalny KOWR w Warszawie Waldemar Chumięcki, Kamila Grzywaczewska dyrektor Oddziału KOWR w Lublinie, Anna Baluch zastępca dyrektora Oddziału KOWR w Lublinie, Łukasz Chilczuk kierownik ARiMR w Białej Podlaskiej, Janusz Skolimowski wicestarosta Powiatu Bialskiego, Czesława Caruk radna Powiatu Bialskiego.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama