W lipcu zakończyły się ostatnie prace na peronach przystanku w Leopoldowie przy linii kolejowej nr 26 Łuków – Dęblin. PLK wybudowały dla podróżnych dwa nowe, jednokrawędziowe 150-metrowe perony. Ustawiono wiaty, ławki, spoczniki oraz kosze do segregacji śmieci. Lepszą obsługę zapewnia czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne z rozkładem jazdy. Zainstalowano jaśniejsze oświetlenie, które umożliwia bezpieczne podróżowanie także po zmroku. Na peronach są pochylnie, z których korzystają podróżni o ograniczonych możliwościach poruszania się. Z myślą o potrzebach osób niedowidzących i niewidomych zamontowano ścieżki naprowadzające. Okoliczni mieszkańcy mogą zostawić przy przystanku rower – są stojaki rowerowe. Dla zmotoryzowanych, którzy przesiadają się na kolej zbudowano parking.
Wykonawca robót prowadzi w Leopoldowie prace wykończeniowe m.in. przy sieci trakcyjnej.
Inwestycja za ok. 2 mln zł netto realizowana jest dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025.
Program Przystankowy w woj. lubelskim
W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód oraz Chotyłów. Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Decyzją rządu z lipca br. z listy rezerwowej na podstawową zostały przesunięte i będą modernizowane przystanki w Chełmie (lk7), Grabowie Szlacheckim (lk26), Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach i Aleksandrowie na linii Łuków-Lublin Północny (lk30). Z listy podstawowej na rezerwową trafiły przystanki Siedliska Tomaszowskie (lk101) oraz Oseredek (lk69). Obecnie w realizacji są przystanki Szczebrzeszyn, Sarnów, Klemensów oraz Długi Kąt.
materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst: Karol Jakubowski zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki