Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 21 sierpnia 2022
, godz. 11:30
21 sierpnia odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej w rejonie Białej Podlaskiej: żołnierzom Chłopskiej Straży 1940-1941, Batalionów Chłopskich 1941-1944 oraz działaczy organizacji ludowych. Wśród osób upamiętnionych znajduje się Komendant Główny BCH, generał dywizji Franciszek Kamiński, ps. Zenon Trawiński, komendanci okręgu IV, IVa i obwodu Nr 8, żołnierze I Batalionu Podlaskiego BCH i innych oddziałów BCH oraz działaczy organizacji ludowych.

Tablica zostanie umieszczona na murze przy kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej, ul. Narutowicza 37. Uroczystość rozpocznie msza święta w kościele św. Antoniego o godz. 11.30. Następnie na placu przed świątynią wykład wprowadzający wygłosi dr Mirosława Bednarzak-Libera, kierownik działu naukowo-oświatowego w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy, które odbędzie się w obecności rodzin upamiętnionych uczestników konspiracji ludowej, dokonają Mariusz Filipiuk Starosta Bialski oraz brat Bogdan Augustyniak, Gwardian Klasztoru Kapucynów w Białej Podlaskiej.

Odsłonięcie tablicy związane jest z obchodami Roku Batalionów Chłopskich w Powiecie Bialskim, które miały miejsce w 2021 roku.

 

materiał: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

  1. Tablice z Gen Kaminski uroczyscie odsloniete zostaly w 1990 r Byla to wielka uroczystosc W poswiecenie t} ablic uczestniczyly Wladze ZSL_lu byli prawie wszyscy zyjacy AK owcy.,zolnierze z roznych formacji harcerze mlodziez spoleczenstwo Bialskie To bylo niedawno Mamy to jeszcze w naszej pamieci. Nie bylo wojny okupacji, tamte tablice oryginalne zniknely I. dzis znowu odslaniamy to co juz za wolnej Polski bylo zrobione na Wieczna Chwale I Pamiec potomnym Chwala poleglym I walczacym o Polskosc naszego Miasta I Regionu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama