Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Piszczac: Popołudnie seniora – Życie pasją jest… (film) (galeria)

Seniorzy z Piszczaca już po raz kolejny udowadniają, że życie jest prawdziwą pasją, nie tylko tytułem projektu, pod którym utworzono ich formację. Podczas "Popołudnia seniora", które odbyło się 4 sierpnia, zaprosili swoich gości na wernisaż wystawy fotograficznej oraz spektakl w wykonaniu członków klubu. Nie zabrakło występów artystycznych, tańców i chwil pełnych humoru.

„Popołudnie Seniora” to impreza podsumowująca realizację projektu „Życie pasją jest – utworzenie klubu seniora w Gminie Piszczac”. W ramach spotkania przy budynku Urzędu Gminy dokonano otwarcia wystawy fotograficznej pod nazwą „Działalność Klubu Seniora w Piszczacu”, po czym seniorzy zaprosili swoich gości na spektakl teatralny „Niewiasty z Piszczaca”, w którym zaprezentowali własne umiejętności i sceniczne talenty. Imprezę uwieńczyły wspólne tańce i występy artystyczne, które złożyły się na bardzo emocjonujący, pełny energii i dobrej zabawy kulturalny wieczór. Seniorom towarzyszyli tego dnia m.in. wójt Kamil Kożuchowski oraz opiekun klubu Łukasz Węda.

Relacja filmowa na profilu społecznościowym Radia Biper:
Popołudnie seniora – belgijka <<==>> LINK

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Życie pasją jest – utworzenie klubu seniora w Gminie Piszczac” objętego Regionalnym Programem Operacyjnym województwa lubelskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 11. Włączenie społeczne Działanie 12.2 Usługi społeczne i zdrowotne. – Pomysł powstania Klubu seniora zrodził się wtedy, gdy pojawiły się odpowiednie środki. Postanowiliśmy złożyć wniosek i jak widać, zakończyło się to powodzeniem. Z kwoty ok. 1,3 mln złotych większą część zajęła aktywizacja seniorów, wycieczki, szeroki wachlarz zajęć, a także wyposażenie pomieszczeń i remont siedziby, którym jest budynek dawnej kotłowni przy blokach w Piszczacu. Budynek został zaadaptowany na klub za kwotę blisko 300 tys. złotych – wyjaśnia wójt Kamil Kożuchowski. – Będziemy się starać o nowe środki. Chcemy utrzymać pewną stałą część zajęć, zwłaszcza tych, które cieszyły się największym powodzeniem. Na pewno z odpłatnością od każdego seniora, małą kwotą, która będzie motywowała do chodzenia na zajęcia i utrzymania frekwencji osób zapisanych. 

Zapisałem się do tego projektu na niektóre zagadnienia, które mnie interesowały. Chodziłem na zajęcia komputerowe, spotkania, chętnie spędzałem tu czas. Korzystaliśmy z masaży, nauki tańca, jeździłem na wycieczki, np. do Gdańska, Sopotu i Gdyni, Zakopanego, Lublina i Warszawy – przybliża szczegóły swojego uczestnictwa w programie Jan Kurowski. Czego możemy życzyć seniorom z gminy Piszczac? – Żeby się sami zorganizowali, skoro projekt się kończy. Pomysły już niektórzy mają. Pomieszczenia mamy, są komputery i kuchnia, po prostu trzeba teraz działać.

Warto wrócić również wspomnieniem do wystawy fotograficznej, którą seniorzy z Piszczaca przygotowali w październiku ubiegłego roku.
Piszczac: Klub Seniora zaprosił na wernisaż wystawy fotograficznej „Działalność Klubu Seniora w Piszczacu” <<==>> LINK

Gdy w 2016 r. rozpocząłem pracę w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Piszczacu rozpoczęliśmy nieformalne spotkania w ramach Saloniku 50+. Były to czwartki. Przez 3,5 roku mojej pracy było to ponad 200 spotkań, różnorodnych wyjazdów. Kiedy na jedno spotkanie przyszło niemal 30 osób władze gminy zaproponowały, żebyśmy napisali projekt na klub seniora. Taki pomysł gmina zaczęła realizować w 2018 r., złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie i od 2019 r., po podpisaniu umowy, zaczęły się prace mające na celu przystosowanie budynku oraz zajęcia – wyjaśnia opiekun klubu Łukasz Węda. –  Te dwa lata szybko zleciały. To grupa ludzi bardzo aktywnych, którzy odkrywają swoje pasje, zaczęli wychodzić z domu, spotykają się, integrują i dają o sobie znać, że są, działają, angażują się. Że mają swoje potrzeby, mimo wieku 50+. Najstarszy pan ma 88 lat, przyjeżdża na spotkania w garniturze rowerem!

Wspólnie z seniorami bawili się tego dnia członkowie zespołów „Na swojską nutę” z Zahorowa, „Macierz” z Ortela Królewskiego, „Dworzanki” z Piszczaca i „Studzianczanie” ze Studzianki. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama