Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Korczówka: „Z kuchni mojej babci, prosto, zdrowo i kolorowo” (film) (galeria)

Koło Gospodyń Wiejskich z Korczówki przygotowało w miejscowej remizo-świetlicy kulinarne spotkanie pod hasłem "Z kuchni mojej babci, prosto, zdrowo i kolorowo". Uczestnicy wysłuchali wykładu o zdrowym stylu życia i odebrali nagrody w konkursie na najsmaczniejsze babcine ciasta, które znalazły się na biesiadnym stole. Spotkanie uświetnił swoim występem zespół Poranna Rosa.

Koło Gospodyń Wiejskich z Korczówki zachęciło mieszkanki miejscowości i okolic do przypomnienia ulubionych, niezapomnianych babcinych przepisów na najsmaczniejsze ciasta. Dodatkowo uczestnicy wysłuchali przygotowanej przez Annę Michalczuk prelekcji na temat zdrowego stylu życia. – Jest to temat na czasie, bo niestety pojawia się coraz więcej osób otyłych. Potrzebujemy więc wyjść z wiedzą do drugiej osoby, żeby uświadamiać, skąd się to bierze i co można zrobić, by się to zmieniło – tłumaczy Anna Michalczuk. – Musimy oczywiście zacząć od siebie, pokazać, co zmieniamy i co robimy dla siebie samego. Zmiany pokazują, że my żyjemy tą wiedzą.

Wśród podstawowych zasad zdrowego stylu życia znajdują się przede wszystkim: picie wody, nieprzejadanie się i poszukiwanie produktów jak najmniej przetworzonych. – Nasz organizm składa się do 80% z wody, czyli wszystkie procesy biochemiczne, na przykład trawienie, praca mózgu czy serca, oczu i sama skóra potrzebują wody. Dlatego musimy wiedzieć, że ona jest nam niezbędna. Dobrze jest policzyć sobie, ile tej wody potrzebujemy, bo innej ilości potrzebuje osoba ważąca 60 kilogramów, a innej – 120. I tu naukowcy przychodzą z rozwiązaniem, że wystarczy 30 ml na kilogram masy ciała – wylicza autorka prelekcji. Jak zaznacza, ważna jest również wiedza o zgubnym działaniu podjadania pomiędzy posiłkami, przez co organizm nie jest w stanie strawić uprzednio zjedzonej porcji. Przestrzega przed żywnością typu fast food czy nadmierną ilością słodyczy. – Zawierają dużo kalorii pustych, a bardzo mało wartości, których nasz organizm potrzebuje. Nasz organizm upycha w sobie te kalorie i nie ma już miejsca na wartościowe składniki, stąd biorą się również choroby. Mam nadzieję, że słuchacze wyniosą coś dla siebie, że choć cząstka tej prelekcji zwróciła ich uwagę. Potrzebujemy zmieniania pojedynczych nawyków, abyśmy naprawdę stali się mistrzami.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs na najsmaczniejsze babcine ciasto. – Projekt został dofinansowany kwotą 1.300 zł przez Gminę Łomazy, natomiast 600 zł to wkład własny naszego koła. Babcie, do których skierowany był konkurs, upichciły dawne ciasta. W konkursie wzięło udział dziesięć osób – wyjaśnia przewodnicząca KGW w Korczówce Maria Kulik. Jury nie miało łatwej pracy oceniając pączki, racuszki, serniki i inne pyszności, dlatego też przyznano równorzędne nagrody, które przyjęły panie:
– Bożena Oniszczuk
– Celina Tur
– Jadwiga Firysiuk
– Hanna Saniewska
– Maria Melaniuk

Do tańca i dla ucha przygrywał zespół „Poranna Rosa” z instrumentalistą Tadeuszem Jarockim. Przy biesiadnym stole miejsca zajęli mieszkańcy Korczówki i okolicznych wiosek na czele z wójtem Jerzym Czyżewskim i radnym Leszkiem Firysiukiem. Biesiadnicy przyłączali się chętnie do wspólnych śpiewów i zabawy, co przyczyniło się do zapanowania w korczowskiej świetlicy wyjątkowej, przypominającej dawne czasy atmosfery.

 

materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama