Reklama

Reklama

Reklama video

GCK Konstantynów doposażony w ramach „Konwersji Cyfrowej Domów Kultury” (film) (galeria)

Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie realizowało przez około półtora roku projekt pt. „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury”, w ramach którego placówka została doposażona w nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, a pracownicy przeszli wymagane przeszkolenia pozwalające maksymalnie wykorzystać potencjał technologiczny nowego wyposażenia.

Projekt „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2. „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Priorytetowej „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

W ramach zadania w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie udało się przeszkolić pracowników w wielu dziedzinach technologicznych, a także z obsługi zakupionego sprzętu oraz zakupić niezbędne oprogramowanie. Placówka została zaopatrzona w sprzęty umożliwiające realizację działań kulturalnych m.in.: oświetlenie sceny na sali widowiskowej oraz 8 belek oświetleniowych led, zestaw nagłośnieniowy z mikserem, mikrofony o różnej funkcjonalności (ręczne i nagłowne), grabber, prompter, interfejs audio, aparat i kamerę oraz tło fotograficzne ze statywem. Założeniem projektu było dodatkowo dostosowanie się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w związku z tym zakupiono pętle indukcyjne, które posłużą osobom niedosłyszącym oraz dostosowano stronę internetową.

Możemy ten cały sprzęt wykorzystywać przenośnie, ponieważ w większości nie jest on zamontowany na stałe. Głównym założeniem projektu było to, byśmy mogli wykorzystać wyposażenie dwukierunkowo: zarówno na sali widowiskowej jak i podczas działań poza Gminnym Centrum Kultury – wyjaśnia dyrektor GCK w Konstantynowie Ilona Niewęgłowska. – Mamy zakupione m.in. mikrofony ręczne i nagłowne, ale też specjalne, które będziemy mogli wykorzystywać do nagrywania wywiadów. Dzięki kamerze będziemy uwieczniać przeróżnego rodzaju wydarzenia. Trudno jest wymienić każdy pojedynczy sprzęt, ponieważ jest to projekt bardzo złożony. Jego założeniem były też szkolenia, których odbyliśmy mnóstwo w ciągu półtora roku. Praktycznie codziennie korzystaliśmy z jednego ze szkoleń w ramach Narodowego Centrum Kultury, mieliśmy również dwudniowe szkolenie studyjne z technik cyfrowych w naszym budynku. Były też szkolenia z obsługi sprzętu, bo nie sztuką jest kupić sprzęt, a potrafić go używać. Mamy nadzieję, że zostanie to wykorzystane w realizacji przeróżnych działań.

Sprzęt został już przetestowany m.in. podczas pikniku rodzinnego w miejscowym parku. Projekt zakłada również rozszerzenie działalności GCK o zadania cyfrowe. – Mamy dużo pomysłów. Do tego potrzebny jest czas, bo musimy się dobrze obyć ze sprzętem, ale ćwiczymy każdego dnia i mamy nadzieję, że pójdzie nam to sprawnie. Myślimy o zdigitalizowaniu dorobku ludzi, którzy działają lokalnie, a o których pamięć zanika. Zanika też i ich pamięć, dlatego chcemy tę naszą lokalną historię nagrać. Dzięki temu projektowi uda nam się również rozwinąć kino plenerowe.  

Wartość projektu, a zarazem dofinansowanie bez wkładu własnego placówki to 71.600 zł, obejmuje ona zakup sprzętu i szkolenia.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów / GCK Konstantynów
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama