Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Powiat powołał członków Rady Muzeum w Romanowie na kadencję 2022-2026

Co cztery lata Rada Powiatu Bialskiego w Białej Podlaskiej powołuje Radę Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego na kolejną czteroletnią kadencję. Rada ta jest organem sprawującym nadzór nad wypełnieniem przez muzeum powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Powołani w dniu 24 czerwca radni będą sprawowali swoją funkcję przez lata 2022-2026. Uchwała w tej sprawie została podjęta, jednak radni zgłosili swoje uwagi w kwestii wyboru reprezentantów w przyszłości.

Rada Powiatu Bialskiego w Białej Podlaskiej powołał członków Rady Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowa na kadencję 2022-2026 w następującym składzie:

1. Mateusz Majewski, wskazany przez Radę Powiatu w Białej Podlaskiej
2. Tomasz Andrejuk, wskazany przez Radę Powiatu w Białej Podlaskiej
3. Tomasz Wawryszuk, wskazany przez samorząd Gminy Sosnówka
4. Ewa Koziara, wskazana przez stowarzyszenia naukowe i twórcze, tj. Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
5. Alina Maniowiec, wskazana przez fundacje i inne instytucje wspierające muzeum, tj. Gminną Bibliotekę Publiczną im. Kajetana Kraszewskiego w Wisznicach
6. Jan Emeryk Rościszewski, wskazany przez dyrektora muzeum Krzysztofa Bruczuka
7. Małgorzata Nikolska, wskazana przez Radę Muzeum

Kadencja obecnej Rady upływa z dniem 30 czerwca 2022 r., uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca. 

Podczas sesji w dniu 24 czerwca przed głosowaniem nad powołaniem członków wywiązała się krótka dyskusja zainicjowana przez radnego Tomasza Bylinę, który zwrócił uwagę na brak wcześniejszych konsultacji co do wytypowanych nazwisk z przedstawicielami klubów. – Jeżeli to muzeum reprezentuje cały powiat to uważam, że powinni w Radzie być reprezentanci Rady Powiatu. Nikt  z naszym klubem nie konsultował tych nazwisk i jest to uwierający kamyczek. Nie powinno tak być. Uważam, że nasz klub, jako drugi liczący się, powinien mieć swojego przedstawiciela – mówił przewodniczący klubu PIS radny Tomasz Bylina.

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wicestarosta Janusz Skólimowski stwierdzając, że kwestia ta winna być rozpatrzenia w przyszłych działaniach w tym zakresie. – To, co mówił radny ma swoje uzasadnienie, ale nie na dziś tylko na później. Jest ważne, by różne środowiska, różne osoby będące zasłużonymi regionalistami dla naszego powiatu, w tym muzeum znalazły swoje miejsce. Ale co istotne, powinniśmy patrzeć na to szerzej, a nie przez pryzmat naszych grup. Proponuję, by na przyszłość było to konsultowane w szerszym gronie.

W sprawie wypowiedział się również radny Marek Sulima, który zaapelował, by w przyszłości zwracać szczególną uwagę na wybór osób zasiadających w radach, nie tylko muzeum, ale i innych jednostek, które rzeczywiście będą wypełniać swoją rolę świadomie i rzetelnie. – W radach powinny uczestniczyć osoby, którym te sprawy są bliskie sercu. Tak, by dyrektor miał rzeczywiście pomoc, a nie, że tylko jesteśmy na listach danej rady społecznej.

 

materiał: XLVIII sesja Rady Powiatu Bialskiego z dnia 24 czerwca 2022 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama