Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Święto patrona Służby Więziennej – świętego Pawła Apostoła

29 czerwca br. Służba Więzienna obchodzi święto patrona formacji – świętego Pawła Apostoła. Tegoroczne Centralne Obchody Święta Służby Więziennej, organizowane we wspomnienie patrona, połączone są z promocją oficerską absolwentów studiów podyplomowych Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w zakresie penitencjarystyki na pierwszy stopień oficerski i odbędą się dnia 1 lipca br. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Z okręgu lubelskiego w uroczystości nadania pierwszego stopnia w korpusie oficerskim udział weźmie łącznie 23 osoby, w tym 6 kobiet. Ponadto wydarzenie uświetni Reprezentacyjny Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Służby Więziennej, poczet sztandarowy OISW w Lublinie oraz funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej przy OISW w Lublinie.

Nasz patron

Święty Paweł jest patronem misjonarzy, teologów, przewodników, rycerzy, a od 21 czerwca 2018 r. – także polskiej Służby Więziennej. Zwany Apostołem Narodów, święty Paweł jest uroczyście wspominany 29 czerwca.

„Omnibus omnia factus sum – „stałem się wszystkim dla wszystkich”. To zdanie charakteryzuje tych, którzy służą, pomagają, wspierają. Tak, jak funkcjonariusze i pracownicy formacji oraz ci, którzy działają na jej rzecz.

#wsłużbiespołeczeństwu

W 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną, na której tradycji opiera się dzisiejsza Służba Więzienna, trzecia pod względem wielkości formacja mundurowa w Polsce. Każdego dnia funkcjonariusze i pracownicy cywilni Służby Więziennej dokładają wszelkich starań, aby profesjonalnie wykonywać ustawowo powierzone im obowiązki. Z sumiennością i zaangażowaniem prowadzimy oddziaływania resocjalizacyjne poprzez pracę, naukę, zajęcia kulturalno – oświatowe czy oddziaływania terapeutyczne. Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii, Służba Więzienna angażuje się też w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną.

Dziś Służba Więzienna to jedna z najliczniejszych, nowoczesna i dostosowana do najwyższych standardów formacja pełniąca istotną rolę w działaniach na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Okręg lubelski

Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej (Dz. Urz. MS z 2021 r., poz. 320), okręg lubelski Służby Więziennej od 1 stycznia br. rozpoczął funkcjonowanie w nowej strukturze organizacyjnej. Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Lublinie podlegają trzy areszty śledcze: w Krasnymstawie, Lublinie, Radomiu, siedem zakładów karnych: w Białej Podlaskiej, Chełmie, Hrubieszowie, Opolu Lubelskim, Włodawie, Zamościu i Żytkowicach, oraz cztery oddziały zewnętrzne: w Zamościu, Zabłociu, Radomiu i Pionkach.

Aktualnie w naszym okręgu służbę pełni ponad 2 tys. funkcjonariuszy i zatrudnionych jest niemalże 130 pracowników cywilnych. Kadra pedagogiczna liczy ponad 30 osób.

Pojemność jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego wynosi 6474 miejsc zakwaterowania. Okręg dysponuje 6 oddziałami terapeutycznymi. Przy Zakładzie Karnym we Włodawie i Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim funkcjonuje Centrum Kształcenia Ustawicznego. W Areszcie Śledczym w Radomiu funkcjonuje przywięzienny szpital z dwoma oddziałami – oddziałem wieloprofilowym oraz oddziałem psychiatrii sądowej.

 

materiał: Paweł Jędrzejuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama