Jest tylko jedna taka noc w roku – Noc Świętojańska, gdy w lesie zakwita kwiat paproci. Według legendy, ten, kto go znajdzie, otrzyma wielkie bogactwo. Kiedy Jacuś usłyszał tę historię, postanowił odnaleźć niezwykły kwiat. Początkowo dobrobyt i bogactwo były dla chłopca celem życia, lecz wkrótce dopadły go wyrzuty sumienia, tęsknota za bliskimi i rodzinną chatą. „Kwiat paproci” cechuje uniwersalność przekazu – utwór piętnuje egoizm oraz pokazuje, że dobra materialne to nie wszystko – „nie ma szczęścia dla człowieka, jeśli się z drugim podzielić nie może”.
Morał „Kwiatu paproci” uświadomił widzom, że rodzina, miłość i dobro to najwyższe wartości. Uczniowie popisali się świetną grą aktorską. Uwagę przykuwały starannie dobrane kostiumy i charakteryzacja. Gromkie brawa, jakie otrzymali mali aktorzy, przygotowywani pod czujnym okiem wychowawczyni – Elżbiety Kijuk, były najlepszym dowodem na to, że przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.
Na zakończenie dyrektor Zespołu Szkół – Katarzyna Krawczyk podkreśliła, że wybór przedstawienia nie był przypadkowy. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. W związku z tym w szkole zaplanowano szereg działań poświęconych jednemu z najwybitniejszych polskich twórców, które są sukcesywnie realizowane.
materiał: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki