W ramach podjętych działań zrealizowano warsztaty twórczego recyklingu, gdzie przedmioty powszechnie uważane za „śmieci” posłużyły jako materiały do tworzenia ubrań. Miało to na celu przybliżenie uczestnikom procesu przetwarzania wtórnego odpadów w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako rzeczy i przedmioty wartościowe.
W czasie spotkania przeprowadzono praktyczne zajęcia z segregacji śmieci, omówiono naturalne metody oczyszczania powietrza i przekazano inf. o roślinach poprawiających jakość powietrza. Dodatkowo ze względu na bardzo niski poziom wód gruntowych oraz ogromne susze w ostatnich latach poruszono również bardzo ważną kwestię, zrównoważonego korzystania przez ludzi z zasobów naturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej oraz porównano jak wygląda to w Polsce i za granicą.
Celem warsztatów było kształtowanie świadomości i właściwych postaw ekologicznych młodzieży, odpowiedzialności za stan środowiska oraz przeniesienie dobrych praktyk i wartości na otoczenie i grunt domowy uczestników. Podjęte działania to wsparcie przygotowawcze zrealizowane zgodnie ze standardami jakości Erasmusa w ramach projektu zagranicznych staży zawodowych, finansowanego ze środków programu Erasmus +
materiał: OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Katarzyna Bancarzewska Sekretariat Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki