Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec: 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (film) (galeria)

W 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja społeczność miasta i gminy Międzyrzec Podlaski wzięła udział w uroczystościach, które zainicjowała msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Dalsza część wydarzenia miała miejsce pod pomnikiem Bohaterów Miasta na placu Jana Pawła II. Na uroczystość zaprosili Proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski.

Uroczystości zainaugurowała msza święta sprawowana przez proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Dariusza Ostałowskiego. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz w towarzystwie Orkiestry Dętej do centrum pod pomnik Bohaterów Miasta, gdzie delegacje złożyły kwiaty oddając hołd pamięci.

W tak uroczysty dzień z dumą patrzymy, jak wznosi się nasza flaga biało-czerwona, z dumą śpiewamy „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy” – mówił Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot witając wszystkich uczestników uroczystości. – Ponad dwieście lat temu z takim ogromnym entuzjazmem, z taką otwartością podejmował naród polski ważną decyzję. Uchwalaliśmy Konstytucję, najważniejszy nasz akt prawny. Ale niestety nie byliśmy przygotowani, aby utrzymać wolność i straciliśmy ją. Nie mieliśmy przyjaciół, sprzymierzeńców. Pozostała nam wiara, tradycja naszych przodków, żeby przetrwać ponad sto dwadzieścia lat bezpaństwowości. Nie było nas na mapie i nie raz zrywaliśmy się, krwawo płacąc za pragnienie wolności i pragnienie posiadania własnego państwa. 

Włodarz pokrótce przypomniał historię prowadzącą do obecnego stanu, w jakim znajduje się polski naród. – Nauczeni historią zawarliśmy trwalsze sojusze, jesteśmy członkami Unii Europejskiej, jesteśmy w Pakcie NATO i wiemy, że sojusznicy ramię w ramię z nami staną do obrony naszej niepodległości, wolności, suwerenności, polskiej flagi i hymnu. Podkreślił również wagę solidarności z Ukrainą objętą wojną. – Ukraina walczy w tej chwili również o naszą wolność. 

Krótka relacja z uroczystości na profilu społecznościowym Radia Biper:
231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja <<==>> LINK

Zgodnie z tradycją  burmistrz Zbigniew Kot i przewodniczący Rady Miasta Robert Matejek wręczyli nagrodę „Międzyrzecka Muza”. W tym roku odebrał ją Cezary Woch – kierownik Młodzieżowego Chóru Miasta, którego uhonorowano za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz propagowanie kultury muzycznej.

Nagrodę „Międzyrzecki Wawrzyn” za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali:
Jakub Jakimiak – KS Narwal
Mariusz Ferens – MTB Huragan
Wojciech Lubański – trener prowadzący szkolenia zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w krajowym współzawodnictwie sportowym.

Trzeciomajowe obchody uwieńczył występ Młodzieżowego Chóru Miasta, dzieci z Ukrainy oraz Orkiestry Dętej z Łukowa.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski / Miasto Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Biper TV
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama