Był to pierwszy udział placówki w tej szlachetnej akcji na rzecz czystości środowiska i krzewienia postaw ekologicznych. Uczestniczyło w niej ponad 70 osób.
Po odprawie przed budynkiem szkoły, podczas której rozdano wszystkim rękawiczki i worki na śmieci, uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup i dostali zadania uprzątnięcia konkretnego fragmentu terenu. Porządkowano głównie najbliższe okolice szkoły, ale także tereny nad pobliską rzeką Krzną. Worki zapełniały się w mgnieniu oka butelkami, plastikiem, papierami i innymi odpadami. Znajdowano ich najwięcej, jak zwykle w miejscach, gdzie przebywają regularnie mieszkańcy na spotkaniach nazwijmy to umownie „rekreacyjnych”.
Uczniowie znajdowali o zgrozo również takie rzeczy, jak zużyte opony, czy części samochodowe i to niedaleko zabudowań miejscowego osiedla. Przez zaledwie kilka godzin zapełnili aż 60 worków, co pokazuje, że takie akcje mają sens i są wciąż jak najbardziej potrzebne. Sztab Zespołu Szkół Specjalnych dzięki swojemu zaangażowaniu dołożył cegiełkę do wiosennego porządkowania Białej Podlaskiej.
Jak zapowiadają organizatorzy, na tej jednorazowej akcji się nie skończy. Mimo starań nie udało się dokładnie uprzątnąć wszystkich miejsc, dlatego w najbliższym czasie planowana jest dodatkowa akcja. Placówka oczywiście zapowiada też, że za rok również dołączy do kolejnej edycji Operacji Czysta Rzeka.
Przypomnijmy, że Operacja Czysta Rzeka, to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.