To właśnie książka popularnonaukowa stanie się bohaterką tegorocznej edycji wydarzenia objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka. Czekać na nas będzie dużo atrakcji w tym: spotkania autorskie, fascynujące eksperymenty oraz wiele ciekawych doświadczeń naukowych, które pozwolą pokochać przedmioty ścisłe. Udowodnimy, że książka jest świetną i ciekawą formą zdobywania wiedzy.
Naszą podróż po świecie nauki rozpoczniemy spotkaniem z Wojciechem Mikołuszko pt. „Eksperymentuj! Baw się i ucz! Nasz gość jest dziennikarzem i przyrodnikiem. Absolwentem dwóch warszawskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego (biologia, geologia i paleontologia) oraz Szkoły Reportażu Collegium Civitas. Wojciech Mikołuszko jest autorem lub współautorem książek dla dzieci „Tato, a dlaczego?”, „Tato, a po co?”, „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi”…. Spotkanie z Panem Wojciechem odbędzie się 18 maja br. o godzinie 17:00 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży „Barwna”.
20 maja o godzinie 18:00 w Amfiteatrze w założeniu zamkowo-parkowym Radziwiłłów podniebne ciekawostki przedstawi nam Karol Wójcicki – pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Karol Wójcicki jest twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage’u: „Z głową w gwiazdach”. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008 – 2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Karol Wójcicki jest laureatem nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
25 maja w bibliotece gościć będziemy dr Magdalenę Osial – chemika, naukowca, absolwentkę i pracownika Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Magdalena jest autorką książki „Manufaktura Naukowców, czyli Laboratorium Ślimaka Madzika”. Popularyzatorką nauk ścisłych wśród dzieci i seniorów. Podczas spotkania skupimy się na energii z natury oraz zaprezentujemy dorobek książkowy autorki i udowodnimy, że dzieci też mogą zostać naukowcami!
XXIII Bialskie Dni Książki Dziecięcej zakończymy wielkim piknikiem naukowym (27 maja), podczas którego nasi goście specjalni z Laboratorium Pana Korka zagwarantują nam świetną zabawę z nauką w roli głównej. Pokaz eksperymentów oraz ciekawych doświadczeń sprawi, że na twarzach wszystkich pojawi się uśmiech i ciekawość odkrywcy.
Laboratorium Pana Korka – to zespół naukowców, dla których nauka jest pasją – fizyk, konstruktor, chemik, biolog, pedagog, biotechnolodzy i inżynierowie. Wszyscy posiadają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
Nad merytoryczną stroną doświadczeń, pokazów i warsztatów czuwa mgr inż. Michał Szydłowski. Bezpieczeństwo konstruowanych i wykorzystywanych machin, przyrządów oraz urządzeń gwarantuje mgr inż. Jakub Szuta.
***
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultur i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło / plakat: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej