Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rotary Club Biała Podlaska przekazał Starostwu 55 tys. zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy (film)

21 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie, podczas którego Rotary Club Biała Podlaska przekazał na ręce Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka czek o wartości 55 tysięcy złotych. Wsparcie finansowe ukierunkowane jest na pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie powiatu bialskiego. Niebawem krótki film z wydarzenia.

Kwota przekazana Powiatowi Bialskiemu pozwoli wesprzeć uchodźców zamieszkałym:

1. W dawnym obiekcie Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Warszawskiej 53

W obliczu pierwszego zderzenia z nadchodzącą falą migracji uchodźców z Ukrainy i poszukiwania im w Polsce miejsc kwaterunkowych, Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski jako pierwsze w powiecie bialskim udostępniło wielkopowierzchniowy obiekt swojej dawnej siedziby, uprzednio dostosowując go do warunków mieszkalnych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Rotary Club Biała Podlaska zainteresował się losem 33 osób zakwaterowanych w opisywanym obiekcie. Produkty zostaną podzielone i przeznaczone 21 dzieciom, 11 matkom i 1 jednemu mężczyźnie. Ponieważ uchodźcy opuścili swój kraju po 24 lutym mając wyłącznie odzież zimową, zauważono zasadną potrzebę udzielenia pomocy w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie.

2. W obiekcie dawnego Domu Dziecka w Komarnie

W celu zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków zastępczej pieczy rodzinnej w Polsce, lokalne władze samorządowe powiatu bialskiego uruchomiły nieczynny dom dziecka w Komarnie. W tym celu dokonały niezbędnych remontów i pozostałych zabiegów
mających odtworzyć infrastrukturę potrzebną dzieciom. Na te przedsięwzięcia samorząd wydatkował własne środki budżetowe. Z pomocą w tym przedsięwzięciu przyszedł Rotary Club Biała Podlaska poprzez zakupienie wyposażenia meblowego do wszystkich pokoi i pomieszczeń użytkowanych przez dzieci z Ukrainy.

 – 55 tys. złotych to kwota zauważalna i za te pieniądze można wykonać konkretne rzeczy. W ostatnim czasie sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z tygodnia na tydzień – mówił Starosta Bialski Mariusz Filipiuk. Poinformował również o planach stworzenia ośrodka opiekuńczego dla sierot z Ukrainy, które utraciły swoich rodziców w wyniku trwającej wojny. – W przyszłym tygodniu trafi do nas grupa 30 osób, najmłodsze dziecko ma sześć miesięcy, a najstarsze trzynaście. Nie wiemy, jak długo te dzieci będą u nas przebywać, wiemy jednak, że musimy im stworzyć godne warunki do tego, by mogły tu mieszkać, żyć, uczyć się. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to sieroty wojenne, więc proces będzie długofalowy, trudno powiedzieć, kiedy i czy w ogóle będą mogły wrócić do swojego kraju. Jak zapewnił włodarz Powiatu Bialskiego, otrzymane pieniądze zostaną wykorzystane w odpowiedni sposób. Przypomniał również o wsparciu, jakiego udzielił niemiecki partnerski Powiat Oberhavel. – Każda złotówka będzie właściwie wydatkowana i trafi do tych najbardziej potrzebujących.

Pieniądze przekazane w Starostwie Bialskim pochodzą ze zbiórki Rotary Club Portland w USA.

Ten czek to transza, która jest częścią środków, jakie przeznaczył na pomoc Ukrainie Rotary Club Portland. To zrzutka wielu klubów z obszaru Stanów Zjednoczonych. Jest to kwota 100 tysięcy dolarów, którą podzieliliśmy na transze. Wyszukaliśmy potrzeby, jakie występują na naszym terenie – przedstawił kwestię wsparcia bialskiego Starostwa członek Rotary Club Biała Podlaska Marek Łysakowski.

Do zbiórki na rzecz Ukrainy, do której przyłączyły się kluby Rotary z terenu USA, a także osoby prywatne, walnie przyczynił się Zbigniew Chaberski z Portland, który, jak wspomina, tuż po wybuchu wojny na Ukrainie zadał proste pytanie „Czy możemy w jakikolwiek sposób pomóc?”. Członkowie jego klubu wpłacili natychmiast 5 tysięcy dolarów. – Potem zostały wysłane maile do innych klubów Rotary ze stanów Oregon i Waszyngton, a po tygodniu było już 40 tysięcy dolarów. Po dwóch tygodniach było 100 tysięcy dolarów. Przelaliśmy te pieniądze do klubu Rotary Biała Podlaska – wyjaśnił Zbigniew Chaberski. Jak zauważa, w amerykańskich mediach na bieżąco przedstawiana jest sytuacja związana z wojną i uchodźcami, którzy w Polsce znajdują schronienie, Amerykanie są informowani o potrzebach i na nie reagują. – Ale zupełnie inaczej to wygląda, jak się przyjedzie i popatrzy na to lokalnie.

 

materiał: Rotary Club Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama