Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Zbudujemy razem most! (film) (galeria)

Dziś, 13 kwietnia, miała miejsce konferencja inaugurująca działalność Stowarzyszenia Budujemy Most. Miejsce konferencji nieprzypadkowe, łuk ulicy Koncertowej. Podczas konferencji zaprezentowano członków stowarzyszenia, oraz cele działania na najbliższy czas. Cel sztandarowy to promocja i lobbing wśród mieszkańców miasta ale i nie tylko, projektu budowy nowej przeprawy mostowej łączącej ulicę Koncertową z ulicą Artyleryjską, plus dwa nowe ronda. Ruszyła zbiórka podpisów. Miasto Biała Podlaska co prawda złożyło wniosek w ramach dużych projektów Polskiego Ładu o dofinansowanie inwestycji kwotą 30 milionów złotych. Jednak mając na uwadze rangę inwestycji i widoczną potrzebę jej szybkiego zrealizowania, Stowarzyszenie wniosek bialskiego magistratu chce poprzeć silnym głosem mieszkańców poprzez wspomniane wyżej listy poparcia.

Rozmowa z członkami Stowarzyszenia Budujemy Most w Białej Podlaskiej – zapis live na profilu Facebook Radio Biper <<==>> LINK

Wojciech Sosnowski:
Celem dzisiejszej konferencji była prezentacja Stowarzyszenia Budujemy Most oraz jego członków. To jednocześnie inauguracja publicznej dyskusji na temat znany już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Mowa o budowie przeprawy mostowej pomiędzy ulicami Koncertową i Artyleryjską. Dzięki tej nowej trasie spodziewamy się rozwiązać kilka komunikacyjnych problemów miasta a jednocześnie uzyskać dla mieszkańców i kierowców jadących przez miasto tranzytem sporo korzyści.

Katarzyna Pietraszkiewicz:
Budowa nowej trasy, nowego mostu jest bardzo ważną inicjatywą dla mieszkańców miasta i wszystkich osób podróżujących przez Białą Podlaską. Wybudowanie i uruchomienie nowego mostu wraz z drogami dojazdowymi i rondami poprawi znacznie bezpieczeństwo, warunki komunikacji, komfort życia. Serdecznie zachęcamy do włączenia się w naszą inicjatywę. Podpisywania petycji i zbierania podpisów. Podpis będzie można złożyć za pośrednictwem naszej Stowarzyszeniowej strony facebookowej „Budujemy Most”.

Witali Wróbel:
Przedstawiłem dziś cele Stowarzyszenia. Tym głównym na dziś celem jest budowa nowego mostu na rzece Krzna pomiędzy ulicami Artyleryjską i Koncertową. Inwestycja ponadto zakłada budowę rond. Jedno na skrzyżowaniu Koncertowej i nowej trasy prowadzącej na most. Drugie rondo na skrzyżowaniu Artyleryjskiej, Warszawskiej i trasy prowadzącej w kierunku Żurawiej i dalej na most. Do tego ciągi pieszo-rowerowe. Celami Stowarzyszenia Budujemy Most są też propagowanie pozytywnego wizerunku Miasta Biała Podlaska, propagowanie postaw proekologicznych i ochrony środowiska oraz przeciwdziałanie mowie nienawiści i hejtowi. Dlaczego włączyliśmy do tego walkę z hejtem? Jesteśmy pewni, że przy pomyśle budowy nowego mostu, ścierać będą się przeciwnicy tego pomysłu i my – zwolennicy budowy nowej przeprawy drogowej w mieście. Hejt, nienawiść, nieprawdziwe informacje w dyskusji może się pojawić.

Miasto Biała Podlaska złożyło wniosek o wsparcie budowy mostu, wraz z drogami dojazdowymi i rondami do Rządowego programu Polski Ład. Stowarzyszenie Budujemy Most złoży wraz z zebranymi podpisami petycję do Premiera Mateusza Morawieckiego po to aby lobbować i zainteresować władze centralne budową nowego mostu i wzmocnić siłę przekazu Miasta w celu pozyskania funduszy na realizację inwestycji.

2024 rok to w tym momencie optymalny czas potrzebny na realizację całości przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku Miasto Biała Podlaska po uzyskaniu promesy rządowej o przyznaniu środków na budowę jest wstanie rozpisać przetarg na wykonawstwo budowlane. Również ten rok mógłby stać się czasem rozpoczęcia fizycznych prac nad budową nowej przeprawy. Łączny koszt budowy mostu, trasy, rond i ścieżek pieszych i rowerowych to około 40. milionów złotych. Miasto Biała Podlaska wystąpiło o dotację na ten cel w wysokości 75 procent szacowanych dziś kosztów – czyli 30. milionów złotych.

Tekst petycji

Pan Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze, w imieniu mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic zwracamy się z prośbą o przychylność i zainteresowanie skutkujące zabezpieczeniem funduszy na budowę ważnego mostu na rzece Krznie w naszym mieście.

Brak dodatkowego szlaku komunikacyjnego, łączącego obie strony miasta jest niezwykle niekorzystnym dla mieszkańców rozwiązaniem. Ten planowany most jest w istocie obiektem, dzięki któremu część miasta bardzo dynamicznie rozwijająca się w ostatnich dekadach, mogłaby wreszcie połączyć miejskie dzielnice. Właściciele posesji zlokalizowanych w tych częściach Białej Podlaskiej to liczna grupa mieszkańców, stanowiąca istotny procent bialczan pokonujących duże odległości w drodze do miejsc pracy i szkół. Będzie to również doskonała alternatywa dla mostu na ul. Zamkowej oraz dodatkowa droga dojazdu dla wszelkich służb, szczególnie karetek pogotowia. Jest to istotne, wziąwszy pod uwagę, że w bliskiej lokalizacji planowanego mostu znajduje się stacja Pogotowia Ratunkowego.

Nie tylko kwestia czasochłonności tych przejazdów jest istotna – należy też zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, wiemy przecież, w jaki sposób ruch samochodowy zanieczyszcza powietrze i środowisko. Obecne rozwiązania komunikacyjne nie są już wystarczające. Od kilkudziesięciu lat władze miasta uwzględniały możliwość zbudowania tej przeprawy mostowej, zwiększającej istotnie bezpieczeństwo i komfort. Inwestycja była planowana już od lat 70. ubiegłego wieku. Od wielu lat samorząd miejski jest w posiadaniu większości gruntów pod planowaną budowę. Władze samorządowe wykonały już projekt inwestycji oraz zabezpieczyły środki finansowe na rozpoczęcie budowy mostu w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Biała Podlaska.

To bardzo potrzebna inwestycja usprawniająca komunikację oraz poprawiająca komfort i bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców, to odciążenie głównych miejskich arterii, to wreszcie wynikające z logiki przestrzennego gospodarowania wytyczenie łącznika między sercem miasta i jego ogromną częścią, którą należy uwzględniać w planach rozwijania miasta.

Mając powyższe argumenty na względzie liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej petycji i przeznaczenie środków na budowę mostu w Białej Podlaskiej.

Z poważaniem
Przewodniczący Stowarzyszenia
Wojciech Sosnowski

PODPISZ PETYCJE <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

  1. Dlaczego do tej pory nie została ukarana osoba, która podjęła decyzję, żeby wylot z tunelu zrobić na ulicę Witorożską zamiast na Daleką. Nie potrafię tego zrozumieć. Od zawsze tam miała być zachodnia obwodnica miasta. Nikt nawet o tym nie mówi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama