Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Dla ciebie Wando”. Spotkanie poświęcone wybitnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz w Kinie Merkury (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 21 kwietnia 2022
, godz. 20:15
Biała Podlaska będzie jednym z 30 miejsc w Polsce i na świecie, gdzie odbędą się imprezy poświęcone pamięci wielkiej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz. 21 kwietnia w bialskim kinie Merkury wybitna himalaistka ożyje we wspomnieniach, filmach, zdjęciach i książkach. Wydarzenie objęliśmy naszym patronatem.

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę śmierci himalaistki, z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz. W ramach obchodów tego wydarzenia krakowski Klub Sportowy Polskie Himalaje postanowił zorganizować cykl imprez, aby oddać hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata. Wydarzenia pt. „Dla ciebie Wando” odbędą się nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Nepalu, Słowacji i Szwecji. 

Jednym z największych osiągnięć Wandy w górach wysokich było zdobycie 16 października 1978 roku szczytu Mount Everest (8848 m), zrobiła to jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Europejka, a także jako pierwsza osoba z Polski. W tym samym dniu Karol Wojtyła został papieżem. Po 14 latach od tego sukcesu, 13 maja 1992 roku zaginęła podczas wspinaczki na jej dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę (8586 m).

Jednym z wielu utworów muzycznych, który lubiła, i który najbardziej do niej przemawiał był wielki przebój zespołu Lombard „Przeżyj to sam”, skomponowany przez Grzegorza Stróżniaka do słów Andrzeja Sobczaka 

– Wanda Rutkiewicz w pełni rozumiała przekaz tekstu tego utworu, o czym świadczy całe jej życie. Utwór nakłania ludzi do zmiany myślenia, wyjścia z marazmu, do działania, do wyzwolenia się, uwolnienia z wszelkich ograniczeń – tych bezpośrednich, społecznych i tych duchowych jak wolność słowa – podkreślił kompozytor. – Tytuł utworu namawia osobno każdego z nas – do przeżyć. Tych w życiu Wandy Rutkiewicz na pewno nie brakowało. O tym jak smakowała wolność wiedziała najlepiej zdobywając kolejne szczyty, rozkoszując się szczęściem, jakie dawało jej poczucie absolutnej wolności stając na wierzchołkach najwyższych gór Ziemi –dodaje. 

>>> LINK DO WYJĄTKOWEGO TELEDYSKU DO PIOSENKI <<<

– Jestem dumny z tego, że utwór z tekstem Andrzeja Sobczaka do mojej muzyki, wykonywany przez zespół Lombard był tak bliski sercu jednej  z najwybitniejszych himalaistek świata – wspaniałemu człowiekowi – Wandzie Rutkiewicz, którą zawsze podziwiałem i która powinna stanowić wzór do naśladowana dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie piękny film fabularny o tej niezwykłej kobiecie, która nie bała się sięgać po marzenia” – wspomniał w rozmowie z klubem Polskie Himalaje Grzegorz Stróżniak, dedykując Wandzie utwór „Przeżyj to sam” i jednocześnie zapraszając do Kina Merkury 21 kwietnia o godz. 20:15 na specjalne wydarzenie oraz projekcje filmów. 

 

Źródło / grafika: Klub Sportowy Polskie Himalaje

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama