Do konkursu wojewódzkiego wpłynęło łącznie ponad 450 prac. Do oceny przedstawiono prace indywidualne i zbiorowe wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Warsztaty Terapii Zajęciowej, koła plastyczne i świetlice działające przy szkołach i placówkach kultury.
Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród odbyło 2 kwietnia w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Jak wyjaśnia komisja konkursowa, zarówno w przypadku palmy jak i pisanki zwracano szczególną uwagę na zachowanie archaicznych form i zainteresowanie technikami i wzorami regionalnymi, co w przypadku tej edycji było dość znikome. Wśród nadesłanych prac przeważały te wykonane bardziej współczesnymi metodami, bądź też z dużym przemieszaniem elementów zdobniczych różnych regionów.
Warto zatem podkreślić, że wśród tylu zgłoszonych do konkursu wyrobów, prace wykonane przez mieszkanki powiatu bialskiego zostały zauważone i docenione w konkursie:
1. W kategorii pisanka wielkanocna wykonana techniką tradycyjną – I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Rossosza za pracę zbiorową w postaci pisanek zdobionych metodą batikową.
2. W kategorii pisanka wielkanocna wykonana techniką współczesną – II miejsce zajęły tworząc wspólne pisanki Elżbieta Orzełek i Kazimiera Struk reprezentujące Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławatyczach.
3. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Teresa Jaroć z Wisznic.
4. W kategorii palma wielkanocna wykonana techniką współczesną – II miejsce w kategorii wiekowej dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia zajęła Gabriela Godlewska z gm. Biała Podlaska.
materiał: WOK Lublin
zdjęcie: Muzeum Wsi Lubelskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk