Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kryminałki: Nie przesłała telefonu komórkowego twierdząc, że ktoś zdublował jej konto na portalu społecznościowym

Zarzuty oszustwa usłyszała 24-letnia mieszkanka Polic. Kobieta podejrzana jest o oferowanie do sprzedaży telefonu komórkowego. Jednak wystawiony za pośrednictwem portalu społecznościowego przedmiot nigdy nie trafił do kupującej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za popełniony czyn grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Przypominamy by podczas zakupów w sieci pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pod koniec listopada ubiegłego roku, bialscy policjanci otrzymali informację dotyczącą oszustwa internetowego na szkodę mieszkanki gminy Biała Podlaska. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że w połowie miesiąca za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych zamówiła telefon komórkowy o wartości 1700 złotych, który miała użytkować córka kobiety.

Po kilku dniach od wykonania przelewu na wskazane konto skontaktowała się z nią sprzedająca twierdząc, że paczka przez pomyłkę pracownika poczty, nie została jeszcze wysłana. W związku z tym zaproponowała wysłanie droższego telefonu. Chciała jednak, by pokrzywdzona dopłaciła kwotę 500 złotych. Kiedy zgłaszająca odmówiła urwał się również kontakt ze sprzedającą. Nie przesłała telefonu oraz nie zwróciła wpłaconej gotówki. Nie odpowiadała również na wysyłane wiadomości.

Wówczas pokrzywdzona zgłosiła przestępstwo organom ścigania. Sprawą zajęli się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą bialskiej komendy. Funkcjonariusze ustalili personalia kobiety podejrzewanej o udział w transakcji. Okazało się, że jest to 24-letnia mieszkanka Polic. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie jej zarzutu.

W rozmowie z policjantami 24-latka oświadczyła, że wystawiała ogłoszenie dotyczące sprzedaży telefonu, jednak swój aparat sprzedała. Kolejną transakcję tłumaczyła zdublowaniem przez kogoś jej konta na portalu społecznościowym. Teraz dalszym losie 24-latki zadecyduje sąd. Oszustwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że robiąc zakupy w sieci zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Przed każdym zakupem w wirtualnym świecie należy zasięgnąć opinii o sprzedawcy i sprawdzić jego rzetelność czytając opinie, jakie w Internecie wystawili mu inni klienci. Wybierajmy sprzedawców, z dłuższą historią działalności. Należy zachować również całą korespondencję ze sprzedawcą, gdyż w przypadku oszustwa będzie stanowić dowód w sprawie.

 

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama