Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Województwo: Zabytki trafiły do Muzeum

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej (LUCS) przekazał do Muzeum Zamojskiego ujawnione na granicy przedmioty kolekcjonerskie i archeologiczne. Zbiory muzealne powiększyły się m.in. o gliniane naczynia i narzędzia, hełmy radzieckie, toporek i czekan bojowy.

Przekazanie przedmiotów odbyło się 29 marca 2022 r. w siedzibie Muzeum Zamojskiego w obecności dyrektor Muzeum oraz kierownika Działu Likwidacji Towarów LUCS.

Wśród przekazanych muzealiów znalazły się: toporek bojowy, czekan bojowy, bagnety, radzieckie hełmy, czapki i furażerki żołnierskie, hełmofony oraz naczynia i elementy narzędzi glinianych i kamiennych.

Wobec części przedmiotów Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej orzekł, że biorąc pod uwagę określony przybliżony czas powstania obiektów oraz ich wartość historyczną przedmioty posiadają cechy zabytków i mogą stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych.

Kolekcja zawierała również ponad 460 sztuk naczyń oraz narzędzi glinianych i kamiennych stanowiących zabytki archeologiczne. Wśród elementów ceramiki i kamiennych toporków, znajdowały się okazy pochodzące aż z okresu neolitu.

Wszystkie przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały ujawnione na przejściach w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama