Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą” (film) (galeria)

W sobotę 2 kwietnia w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert charytatywny w geście solidarności z Ukrainą. 

Salę po brzegi wypełnili mieszkańcy, wolontariusze, goście z Ukrainy, władze samorządowe w tym prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk i starosta bialski Mariusz Filipiuk, którzy objęli wydarzenie swoim patronatem. Gościem honorowym był Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie – Artem Valah.

– To wspaniałe, że w chwili oburzenia na niesprawiedliwość, niczym nieuprawnioną rosyjską agresję, na ten smutek i ból naszych ukraińskich przyjaciół, jesteśmy w stanie tak zerwać się do pomocnego lotu, ale ten egzamin z człowieczeństwa dopiero przed nami – podkreślam podczas przemówienia prezydent miasta Michał Litwiniuk

Muzyczny pejzaż lokalnych zespołów poprzedziły podziękowania od prezydenta i starosty bialskiego. Otrzymali je wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji i  firm za pomoc w organizowaniu i realizację pomocy na rzecz Ukrainy.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy tak pięknie włączyli się w tą akcję pomocy Ukrainie. Szczególnie tym, którzy wspierali naszych partnerów z regionu Samborskiego. W momencie, kiedy dowiedzieliśmy się o tym , że nasi przyjaciele potrzebują pomocy, natychmiast ją zorganizowaliśmy m.in. przy współpracy z samorządami gmin. Widzimy, że to wszystko, co z terenu naszego powiatu i miasta Biała Podlaska trafiło w konkretne miejsca, to dzisiaj jest wykorzystywane. W najbliższym czasie będziemy przygotowywać następne transporty z darami – podkreślał starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Galeria zdjęć z wręczenia podziękowań >>> Solidarni z Ukrainą – podziękowania Miasta Biała Podlaska i Powiatu Bialskiego

Podziękowania otrzymali: Oksana Krawczuk, Masym Pridalnyj, Lina Kuchynska, Danyło Kovalenko, Olena Wasilewska, Natalia Kulawiec, Maria Tsyhotska, Olena Szelest, Oleksandra Slobodian, Sylwia Sidoruk, Justyna Jasek-Kosobucka, Bogusław Zradziński, Kinga Adameczek, Katarzyna Romanowska, Piotr Mieńko, a także wolontariusze z powiatu bialskiego: Michał Burdach, Jacek Czarnecki, Marcin Filipiuk, Jarosław Gajewski, Wojciech Jaroszewski, VitalijKimak, Powiat Oberhavel, Sławomir Rechnio, Sebastian Santus, Marek Zawada. Podziękowanie od starosty dostał również nasz redakcyjny kolega, Mariusz Maksymiuk, który relacjonował transport darów na ukraińską granicą i poprowadził ten wyjątkowy koncert. 

Za zorganizowanie w mieście miejsc noclegowych dla uchodźców podziękowania otrzymali: Pol – Kres Edwood Biała Podlaska, Hotel „Oskar”, Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach „Wspólny Świat”.

Kolejnymi adresatami podziękowań były placówki wspierające działania samorządu na rzecz Ukrainy, a są nimi: Bialskopodlaska Izba Gospodarcza, Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrudzie, Hufiec ZHP w Białej Podlaskiej.

Za organizację zbiórek i innych form pomocy, podziękowania otrzymały także bialskie placówki edukacyjne i uczelnie wyższe.

– Bardzo cieszymy się, że jesteście z nami. Ufamy, że tak długo, jak będziemy tego wszyscy potrzebowali, znajdziecie w Białej Podlaskiej dom, przyjaciół, życzliwe wsparcie, opiekę, dach nad głową i zapewnienie wszystkich potrzeb, także dla najmłodszych naszczy przyjaciół, którzy już uczęszczają do naszych przedszkoli i szkół – zwrócił się do obecnych gości z Ukrainy prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Na scenie zaprezentowało się czterech lokalnych wykonawców. Muzyczną podróż  rozpoczął Janusz Pruniewicz, który zaśpiewał znane polskie utwory z repertuaru m.in. grupy Dżem i Perfect. Janusz od wielu lat reprezentuje nasz powiat na licznych imprezach kulturalnych, społecznych, integracyjnych i patriotycznych. Jego talent, ale i zaangażowanie na rzecz pomocy potrzebującym doceniane było już wielokrotnie. Na tym koncercie pokazał kolejny raz nie tylko swój kunszt wokalny, ale i ogromne serce. 

Jako drugi zagrał Litevka Quartet, znany bialski band, którego liderem jest Adrian Litewka, wokalna perełka, która swój talent miała okazję  zaprezentować w takich programach telewizyjnych, jak „Must be the music” czy „The Voice of Poland”. Oprócz lidera kwartet tworzą pianista Mariusz Chwedoruk, gitarzysta Marek Kowalczyk, oraz kontrabasista Piotr Majewski. Usłyszeliśmy znane utwory szerokorozumianej muzyki rozrywkowej w aksamitnej, kameralnej aranżacji.

Trzy kwadranse później na scenę weszli członkowie zespołu Blue Rain. Zaserwowali widowni rock’n’rollowe danie złożone zarówno z własnych kompozycji, jak i coverów. Usłyszeliśmy całą paletę barw, od tradycyjnego bluesa, przez hard rockowe riffy, aż po nastrojowe ballady. Zagrali w składzie: Daro Rain – wokal, gitara, harmonijka ustna, kompozytor, autor tekstów, Piotrek Mincek Micncewicz – gitara, Mateusz Kuligowski – instrumenty klawiszowe, Mirek Żywicki- gitara basowa oraz Maciek Wawryniuk – perkusja. Band oprócz pobudzającej dawki muzyki w geście solidarności z Ukrainą przekazał swoje płyty z których dochód powędrował w całości na zbiórkę. 

Koncert zamknął występ bialskiego Takatu, zespół, który pod swoje skrzydła wziął Sony Music Polska. Zaserwowali widowni energetyczną mieszankę popu, soulu, muzyki elektronicznej i żywych instrumentów w dobrze dobranych proporcjach. Muzyka jaką grają pasuje i do radia i na scenę. Myślimy, że każdy miłośnik nowoczesnego grania mógł czuć się usatysfakcjonowany ich występem. Band zaprezentował m.in. przedpremierowo nowy singiel  „Bierki”, który lada chwila ukaże się w szerokim muzycznym eterze. Zespół tworzą: Martyna Lasiecka – wokal, Marek Jakubiak – gitara, Łukasz Osypiuk – bass, Andrzej Maziejuk – klawisze, Krzysztof Chmielewski – perkusja Monika Jaszczuk – chórki.

Dodajmy na koniec, że podczas wydarzenia wszyscy chętni mogli oddać datek do puszki na rzecz pomocy uchodźcom.

Zdjęcia: J. Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama