1. Domowe metody
Istnieje wiele domowych metod, które mogą wspomóc proces leczenia opryszczki. Od dawna znanym sposobem jest stosowanie pasty z fluorem, która w sporym stopniu pomoże zasuszyć zmianę skórną. W sieci można też znaleźć przepisy na domowej roboty pastę do smarowania opryszczki. Należy wykonać ją z czosnku, soku z cebuli oraz miodu. Często poleca się także wzbogacenie składu o kwasy omega-3, które mogą okazać się pomocne w procesie regeneracji skóry.
Ulgę w bólu może przynieść wykonanie okładu z torebki czarnej herbaty. Należy jednak pamiętać o tym, że przyłożyć ją do ust można dopiero kiedy wystygnie. Na ranę można też zaaplikować kropelkę octu za pomocą patyczka higienicznego. Kwasy obecne w jego składzie pomogą wysuszyć zmianę i skrócić czas procesu gojenia.
2. Farmakologia – jakie środki są skuteczne?
W aptekach dostępnych jest wiele różnorodnych środków przeznaczonych do leczenia opryszczki. Na stronie internetowej Wapteka.pl można zamówić wiele skutecznych leków. Większość z nich dostępna jest bez recepty. Zwalczanie opryszczki odbywa się poprzez stosowanie preparatów przeciwwirusowych. Ich regularna aplikacja wpływa korzystnie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. W aptekach można wybrać lek w różnorodnych formach, m.in w żelu, maści czy w plastrach. Dodatkowo warto także stosować tabletki, które zahamują rozwój choroby od wewnątrz. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku.
3. Jak wspomóc proces leczenia?
Proces leczenia może wspomóc regularne spożywanie suplementów diety wspierających odporność – chociażby w postaci witaminy C. Organizm szybciej poradzi sobie ze zwalczeniem choroby jeżeli ilość snu będzie odpowiednia. Zalecane jest także unikanie ekspozycji na stres. Po dotknięciu pęcherzy bezwzględnie należy z dbałością umyć ręce. Niewskazane jest też dotykanie oczu. Nakładanie szkieł kontaktowych czy robienie makijażu powinno być wykonywane z zachowaniem należytej ostrożności. Dużą rolę może odegrać także odpowiednia dieta. Walcząc z chorobą, zaleca się rezygnację z wysokoprzetworzonych produktów cechujących się wysokim indeksem glikemicznym. Do swojego jadłospisu warto włączyć dużą ilość owoców i warzyw. Jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz zrobić, aby pożegnać się z pęcherzykami, sprawdź informacje o opryszczce na blogu Wapteka.pl.
4. Wizyta u dermatologa
Jeżeli domowe metody, a także środki farmakologiczne dostępne bez recepty nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy rozważyć zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu lub do dermatologa. Osoby chore, które poza pęcherzami na wargach odczuwają objawy ogólne takie jak gorączka czy bóle mięśniowe, koniecznie powinny zasięgnąć porady profesjonalisty. Również zaobserwowanie objawów neurologicznych jest podstawą do konsultacji lekarskiej. Opryszczka, która przeniesie się na okolice płciowe wymaga szybkiego zgłoszenia się po pomoc, gdyż szybko wdrożone leczenie przeciwwirusowe umożliwi sprawne zwalczenie problemu.
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki