Licealna biblioteka w ostatnim czasie wzbogaciła się w szereg nowych pozycji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, co stało się niejako zaczątkiem inicjatywy, której finał miał swoje miejsce właśnie tego dnia, jako wspólne spotkanie wśród książek i niepowtarzalnego klimatu, który można znaleźć w zaciszu czytelni. – Zauważyłam wzrost czytelnictwa, młodzież chętniej sięga po książki, częściej przychodzi do biblioteki i czytelni. Wykorzystałam więc to, by zorganizować naszą wewnętrzną imprezę szkolną – opowiada o pomyśle spotkania nauczyciel i bibliotekarz w Liceum Ogólnokształcącym im. W. Zawadzkiego w Wisznicach Hanna Bruczuk. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Klub Miłośników Książki – grupę młodzieży żywo zainteresowanej czytelnictwem. – To wydarzenie nazwaliśmy „Popołudnie z Kraszewskim” i jest to nie tylko spotkanie, ale też szereg działań, które promują twórczość i sylwetkę pisarza. Od co najmniej kilkunastu lat pisarz nie jest ujmowany w kanonie lektur szkolnych, dlatego postanowiliśmy przybliżyć młodzieży sylwetkę Kraszewskiego, tym bardziej, że ten rok jest ogłoszony rokiem Kraszewskiego w Powiecie Bialskim.
Tego dnia odbył się szereg działań promujących twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wystawa „J.I. Kraszewski – Tytan Pacy” prezentowała twórczość powieściopisarską, na szkolnym korytarzu odbyła się projekcja filmów promujących dorobek pisarza oraz Muzeum Kraszewskiego w Romanowie. Na muzealnym stoisku była możliwość zakupu książek pisarza, trwał również konkurs z nagrodami. A samo „Popołudnie z Kraszewskim” skupiło się głównie na dorobku mniej znanym odbiorcom, czyli twórczości poetyckiej. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem poezji Kraszewskiego pod hasłem „Kraszewski mniej znany”.
– Zdajemy sobie sprawę, że Kraszewski to pisarz, po którego młodzież niezbyt chętnie sięga, choć są na przykład zainteresowani tematyką „Starej baśni” i opisanych w niej początkach państwowości. Ale sama bliskość Muzeum w Romanowie i świadomość, że Kraszewski wychowywał się tu jako mały chłopiec, obliguje nas do poznania jego spuścizny literackiej i kulturowej – zauważa Hanna Bruczuk.
materiał: Radio Biper Wisznice
zdjęcia: Biper TV
film: Krzysztof Lewczuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk