Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Terebela: To już nie wieś. To kolejne podmiejskie osiedle (galeria)

Przyglądamy się w materiale Terebeli. To jedna z ponad czterdziestu miejscowości w Gminie Biała Podlaska. Daleko od miasta Biała Podlaska? Wbrew pozorom coraz bliżej. Rozrastające się Rakowiska, zmodernizowana droga powiatowa z Białej na Witulin oraz uroki miejscowości położonej tuż przy zbiornikach na Witulinie powodują, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie zamieszkaniem właśnie tutaj. Widzą to i władze gminy ale i przedstawiciele sołectwa. Inwestuje się tutaj i nieuchronnie, inwestycje z roku na rok będą się nadal zwiększać. Co słychać w Terebeli w roku 2022?

Około 370 mieszkańców obecnie stanowi społeczność Terebeli. To najświeższe dane. Sołtysem miejscowości jest Magdalena Michaluk i to Pani Sołtys na miejscu dba o integracje ale i na wnioski mieszkańców i Rady Sołeckiej przekazuje „zapotrzebowanie” na fundusze potrzebne na realizację kolejnych przedsięwzięć w miejscowości.

Rok miniony zapamiętany zostanie w annałach historii Terebeli jako inwestycje samorządowe w rejonie świetlicy wiejskiej. Rozpoczęte przedsięwzięcie związane z budową wiaty typu altana, miejsca wypoczynku i rekreacji. W grudniu 2021 roku, oddano natomiast oficjalnie i uroczyście przebudowaną drogę powiatową Biała Podlaska – Rakowiska – Terebela – Jagodnica – Witulin w miejscowości Terebela. To największa inwestycja przeprowadzona w miejscowości na przestrzeni ostatnich dekad. A i na tym nie koniec.

Wracamy do świetlicy wiejskiej i działań prowadzonych w ramach uatrakcyjnienie i unowocześnienia centralnego miejsca społeczności lokalnej Terebeli. W trakcie prowadzonej inwestycji związanej z budową wiaty – altany, okazało się, że Fundusz Sołecki roku 2021 nie wystarczy na zaplanowane przedsięwzięcie. I tutaj dały się we znaki podwyżki cen materiałów budowlanych, transportu i robocizny. Dokończenie prac możliwe będzie w br. dzięki nowym środkom z Funduszu Sołeckiego roku 2022.

Fundusz Sołecki Terebeli na rok obecny opiewa na kwotę łączną ponad 27 i pół tysiąca złotych. Zakupy związane z usługami i dodatkowym wyposażeniem świetlicy wiejskiej oszacowano na 9 tys zł. Kolejne 18 tys zł przeznaczone będzie na dokończenie budowy wiaty – altany (za istniejący obecnie placem zabaw), ale i postawienie magazynu typu blaszak (na tyłach świetlicy wiejskiej).

Świetlica wiejska w Terebeli już dziś jest jedną z najlepiej wyposażonych. Świetnie prezentuje się kuchnia. Zakupiono w ostatnim czasie płytę gazową i nowoczesny, estetyczny i ergonomiczny zlew. Już wykorzystana została i świetnie się sprawiła zmywarka zakupiona z Funduszu Kół Gospodyń Wiejskich.

Zmiany dokonują się również w otoczeniu świetlicy wiejskiej. Nie wynikają one tylko i wyłącznie z prowadzonych inwestycji związanych z budową wiaty – altany czy magazynu typu blaszak. Zmiany wizerunku otoczenia wymuszają konieczności i rzeczywistość. Na przykład, w ostatnim czasie wycięto i wykarczowano dwie wielkie ale i stare topole. Drzewa dość kruche i niepewne po osiągnięciu pewnego wieku i wysokości. Zamiast estetyki i ekologii obecność starych, kruchych drzew w sąsiedztwie placu zabaw, stwarzało już znaczne niebezpieczeństwo. Drzewa wycięto zgodnie z prawem po uzyskaniu pozwoleń. Sołectwo już planuje nowe nasadzenia drzew uzupełniające powstały ubytek.

Najważniejszą i najbardziej widoczna jednak zmianą w Terebeli ostatnich miesięcy była modernizacja i przebudowa drogi a przy okazji budowa chodnika, zjazdów i zatok autobusowych przy głównej trasie przelotowej przez wieś. Realizacja przedsięwzięcia znacznie usprawniła transport i komunikację. – Przeprowadzona inwestycja zmieniła obliczę wsi. – mówi sołtys Magdalena Michaluk.

Obecnie mieszkańcy ale i podróżujący przez Terebelę kierowcy i rowerzyści czekają na wytęsknioną drogę rowerową. Ma być to przedłużenie szlaku rowerowego już istniejącego z Białej Podlaskiej od Rakowisk. Rozmowy, negocjacje, lobbing w temacie budowy rowerowego szlaku trwają od dawna. To kolejne duże przedsięwzięcie wspomagające rozwój samej Terebeli ale i okolic. Rowerowa autostrada znacznie poprawiłaby bezpieczeństwo rowerzystów na trasie do Białej Podlaskiej ale i do sanktuarium w Leśnej Podlaskiej.

Z prac drogowych nie zapomniano o terenach gdzie w ostatnim czasie w Terebeli powstają nowe domy. To typowe podmiejskie osiedla. Będzie ich tylko przybywać w najbliższych latach. Urząd Gminy Biała Podlaska wraz z Radą Gminy Biała Podlaska dodatkowo w br. wsparli miejscowość kwotą 15 tysięcy złotych przeznaczonych na wykonanie dokumentacji projektowa budowy drogi osiedlowej (oznaczona na mapie).

Wydarzenia prorozwojowe ostatnich miesięcy w Terebeli:
Terebela: Uroczyste oddanie odcinka zmodernizowanej drogi powiatowej (film) <<==>> CZYTAJ WIĘCEJ

Terebela: Wygodniej i bezpieczniej. Pierwszy w historii miejscowości chodnik (film) (galeria) <<==>> CZYTAJ WIĘCEJ

Terebela: Wygodniej i bezpieczniej. Pierwszy w historii miejscowości chodnik <<==>> CZYTAJ WIĘCEJ

Terebela: Dokumentacja pod remont mostu <<==>> CZYTAJ WIĘCEJ

Terebela: Duża poprawa bezpieczeństwa. Pojawi się chodnik i zjazdy! (galeria) <<==>> CZYTAJ WIĘCEJ
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
mapa: geoportal Gminy Biała Podlaska
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama