Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: Kolejne 5 kilometrów nadbużanki do remontu

Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Lublinie, Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej kontynuuje w tym roku prace na drodze wojewódzkiej nr 816. Prace rozpoczęte w 2021 roku na odcinku Dobratycze - Kodeń prowadzone są łącznie na prawie 10 kilometrach drogi. Połowa - 5 km trasy - Dobratycze - Kostomłoty, poddano remontowi w roku zeszłym. ZDW ogłosił właśnie zamówienie na dokończenie prac na pozostałym do wykonania odcinku Kostomłoty - Kodeń, ponad 4 km 908 metrów.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu na wykonanie prac mija z dniem 23 marca 2022 r.

Droga wojewódzka nr 816 jest drogą klasy G, kategoria ruchu KR-3, o przekroju szlakowym. Na przedmiotowym odcinku droga przebiega w terenie równinnym. Przebieg drogi w profilu podłużnym jest zgodny z profilem terenu. Nawierzchnia jezdni na całym remontowanym odcinku posiada liczne spękania i nierówności w przekroju poprzecznym i podłużnym oraz nierówne krawędzie. Droga przebiega przez tereny o charakterze rolniczym z rozproszoną zabudową siedliskową. Jest to droga jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu.

Na długości odcinka objętego opracowaniem, szerokość jezdni jest zmienna i wynosi od 5,2 m do 5,7 m. Po obu stronach występuje pobocze gruntowe o zmiennej szerokości od 1,5 m do 2,0 m. Na odcinku około pół kilometra po stronie prawej znajduje się chodnik z kostki brukowej szerokości 1,5 m. Pobocza gruntowe są zdeformowane i wymagają profilowania.
Skrzyżowania:
-w km 10+028 z drogą powiatową Nr 1054L strona prawa
-w km 10+610 z drogą gminną Nr 100999L strona lewa
-w km 12+621 z drogą powiatową Nr 1049L strona lewa
-w km 12+621 z drogą gminną Nr 101003L strona prawa

Przedmiotem opracowania jest remont drogi wojewódzkiej nr. 816 na odcinku od km 6+012 do km 15+908 Dobratycze Kodeń – dł. 9,896 km.
Zakres robót obejmuje:
– frezowanie istniejącej nawierzchni asfaltowej na długości całego remontowanego odcinka, a w przekroju poprzecznym pasów jezdni pomiędzy koleinami,
– oczyszczenia i skropienia między warstwowe emulsją asfaltową,
– ułożenie warstwy wyrównawczej z mieszanek mineralno asfaltowych – grubości min. 4 cm
– ułożenie warstwy ścieralnej z mieszanek mineralno asfaltowych – grubość 4 cm
– profilowanie istniejących zdeformowanych poboczy.

Droga wojewódzka nr 816 na odcinku objętym opracowaniem w planie będzie remontowana w zakresie istniejącej jezdni o nawierzchni asfaltowej. Oś drogi jest środkiem istniejącej jezdni. Początek zakresu remontu przyjęto w km 6+012 gdzie zgodnie z kilometrażem drogi kończy się nawierzchnia w dobrym stanie remontowana w latach ubiegłych (granica gmin Terespol i Kodeń, miejscowości Lebiedziew – Dobratycze), i zaczyna nawierzchnia w stanie o wiele gorszym na którym przez wiele lat wykonywane były jedynie remonty cząstkowe. Odcinek ten, na trasie Dobratycze – Kostomłoty doczekał się gruntownego remontu w roku 2021.

Koniec zakresu remontu przyjęto w km 15+908 gdzie zaczyna się odcinek drogi przebudowany w 2012 r. w bardzo dobrym stanie (ulica Terespolska w Kodniu).

Elementy geometryczne trasy pozostają bez zmian. Na skrzyżowaniach z drogami publicznymi o nawierzchni asfaltowej remont nawierzchni obejmie obręb całych skrzyżowań w granicach pasa drogowego drogi wojewódzkiej. Na całej długości remontowanego odcinka zostanie wykonane profilowanie istniejących poboczy o szerokości 1,5 – 2,0 m po obu stronach.
Odwodnienie przedmiotowego odcinka drogi w stosunku do stanu istniejącego nie ulega zmianie. Pozostaje nadal jako powierzchniowe. Woda z korony drogi zostanie odprowadzona systemem spadków podłużnych i poprzecznych do istniejących rowów przydrożnych.

Wykonawce prac na pozostałym, prawie 5-cio kilometrowym odcinku drogi ZDW zamierza wyłonić w kwietniu. Miesiąc maj podpisanie umowy i przekazanie placu budowy. Remont wykonany ma zostać do końca lata.

Wcześniejsze materiały dotyczące prowadzonej inwestycji:
Trwa remont „Nadbużanki” w gminie Kodeń (film) <<==>> LINK
Kodeń: Jest pięć! W Dobratyczach obiecano drugie pięć! Mowa o kilometrach modernizowanej nadbużanki <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Kodeń
temat: Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej
tekst: Leszek Niedaleki
grafika: arch.radiobiper.info
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

  1. nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta ale przy okazji miała być budowana ścieżka rowerowa Kodeń – Kostomłoty. Czy redakcja mogła by to ustalić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama