– To spotkanie to zarazem podsumowanie dnia dzisiejszego – 8 marca i ostatniej niedzieli, kiedy były organizowane warsztaty dla pań. Dziś nagrodziliśmy panie, które tworzą oblicze tej gminy: kobietę społecznika, kultury i przedsiębiorcę. W ostatnich dniach i tygodniach spotkałem na swojej drodze też wiele kobiet, które z serca niosły pomoc, nie czekając na zorganizowane akcje, by pomagać matkom z dziećmi uciekającym z Ukrainy. Dziś chcieliśmy je pokazać, by każdy z nas był pewien, że wystarczy zrobić pierwszy krok i można wtedy zrobić wiele – podkreślił wójt Krzysztof Adamowicz.
W konkursie „Kobieta Aktywna”, nad którym w sposób szczególny czuwały dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sylwia Hubica i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Magdalena Chodzińska, nagrodzono:
Kobieta Kultury: Bożena Wawryniuk
Na co dzień mieszkanka Międzyrzeca Podlaskiego, pracuje w Gminie Kąkolewnica, ale swoje siły, wolny czas, umiejętności i doświadczenie poświęca na działalność społeczną na rzecz mieszkańców Gminy Międzyrzec Podlaski.
Od ponad siedmiu lat prowadzi scholę „Niezapominajki” działającą przy kaplicy w Żabcach, z którą przygotowuje oprawę muzyczną coniedzielnych mszy świętych, ale też uświetnia uroczystości religijne, patriotyczne i kulturalne na terenie gminy. Prężnie współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną, Gminnym Ośrodkiem Kultury, z placówkami oświatowymi oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Tłuściec. W ciągu minionych lat, dzięki pięknym aranżacjom muzycznym pani Bożeny można było wysłuchać koncertów scholi na Forum Kobiet w Krzewicy, wieczornicy poświęconej Janowi Pawłowi II w Wólce Krzymowskiej, spotkaniach kolędowych w bibliotece i świetlicy w Tłuśćcu. We wrześniu 2021 r. podczas uroczystości upamiętniającej Oddziały Batalionów Chłopskich w Tłuśćcu mieszkańcy delektowali się częścią artystyczną – poruszającym montażem słowo-muzycznym w wykonaniu scholi, opracowanym przez panią Bożenę. Z grupą „Niezapominajek” spotyka się dodatkowo raz w tygodniu na zajęciach treningowych. Otacza dzieci i młodzież z gminy szczególną opieką w czasie realizacji corocznego projektu SILT „Rozśpiewane ferie” oraz podczas kilkudniowych warsztatów wokalnych organizowanych we własnym zakresie. Pani Bożena jest osobą otwartą, pełną pozytywnej energii, nie bojącą się nowych wyzwań, która dzięki muzyce łączy środowiska i rozwija pasje wśród młodzieży.
– Wydaje mi się, że nie robię nic więcej ponad to, co powinnam, co mi sprawia przyjemność, czym mogę się podzielić z innymi i pomóc – zauważyła Bożena Wawryniuk. – To co robię to zawsze we mnie żyje, nic nie robię na siłę. A ostatni tydzień żyje Ukrainą, przez mój dom przewinęły się cztery rodziny. To cudowni, tacy sami ludzie jak my. Trzeba im pomóc, bo nie znają miasta, języka. To jest bardzo proste i niewiele trzeba, a zarazem jest to dla nich dużo. Otwierajmy drzwi i serca.
Jej podopieczne uświetniły swoim występem rozstrzygnięcie konkursu „Kobieta Aktywna”. Tego dnia wykonały własne aranżacje utworów, czym zaskoczyły wzruszona opiekunkę.
Kobieta Społecznik: Anna Swórska
Jest to osoba bardzo otwarta na wszystkie potrzeby mieszkańców wsi. Bierze czynny udział we wszystkich wydarzeniach miejscowości jak i gminy, typu: dożynki, imprezy okolicznościowe i inne. Nigdy nie odmówiła pomocy przy przygotowaniach i przebiegu danego wydarzenia. Działa w Stowarzyszeniach na terenie gminy: Stowarzyszenie Moja Gmina, Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe Gminy Międzyrzec Podlaski. Bierze czynny udział w działalności rady sołeckiej i parafialnej. Prowadzi gospodarstwo rolne raz pracuje zawodowo. Umie połączyć wszystkie działalności z życiem rodzinnym.
– Moja pierwsza reakcja: przecież są inni, bo w czasie pandemii wszystko zwolniło, wyciszyło się – przyznała skromnie Anna Swórska.
Kobieta Przedsiębiorca: Justyna Duda
Przewodnicząca Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach. Nie szczędzi swojego prywatnego czasu na działalność na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Swoja przedsiębiorczością wspomaga Radę Rodziców w pozyskiwaniu dodatkowych środków na zakup wyposażenia szkoły i organizację uroczystości. Wspiera działania szkoły mające na celu promowanie Gminy Międzyrzec Podlaski. Z własnej inicjatywy angażuje się w projekty ukierunkowane na rozwój dzieci i młodzieży, które są realizowane w PSP w Halasach. Wśród nich znajduje się projekt „Wsparcie rodzin w gminie Międzyrzec Podlaski”, w ramach którego dzieci swój wolny czas wykorzystują na rozwijanie talentów wokalnych i tanecznych oraz zdolności plastycznych. Praca z dziećmi przynosi pani Justynie wiele satysfakcji, gdyż rozwija ich potencjał, dając im tym samym wiarę we własne możliwości i okazję do osobistego rozwoju. Swoim zaangażowaniem stała się wzorek kobiety aktywnej. Pani Justyna jest również właścicielką sklepu spożywczo-przemysłowego w Halasach, tworzy miejsca pracy dla kobiet w terenu gminy. Jako przedsiębiorcę cechuje ją wielozadaniowość – jest kobietą zorganizowaną, kreatywną, odpowiedzialną, otwartą na rozwój, nieustannie zaangażowaną w wiele przedsięwzięć wykraczających poza zakres jej obowiązków zarówno w roli właścicielki sklepu, przewodniczącej Rady Rodziców PSP w Halasach, jak i pracownika świetlicy „Promyk”. Jednym słowem Kobieta Orkiestra, której działania na wielu płaszczyznach echem rozbrzmiewają na terenie gminy Międzyrzec Podlaski.
– Już ponad rok prowadzę sklep w Halasach, mam dwie sklepowe. Pracuję w Gminnym Ośrodku Kultury i jestem przewodniczącą Rady Rodziców w szkole w Halasach. Trzeba wszystkich wspierać, pomagać – mówiła Justyna Duda.
Przyznano również wyróżnienie Kobieta Społecznik dla Jadwigi Ilczuk.
– Komisja konkursowa rokrocznie ma bardzo trudny orzech do zgryzienia, ponieważ tak naprawdę bardzo wiele kobiet na terenie gminy zasługuje na te wyróżnienia – podsumowała dyrektor GOK Sylwia Hubica.
Poza konkursem nagrodzono panie w kategorii Kobieta Solidarna:
Katarzyna Łaziuk
Irena Wereda
Elżbieta Demczuk
Elwira Warpas
Dominika Biereta Kulik
– To taka nietypowa sytuacja dla nas wszystkich. Jesteśmy solidarni z Ukrainą. Moje działanie zaczęło się od matek, które u mnie pracują i ich dzieci. Nie pomyślałam wtedy jednak, że ta pomoc rozwinie się na taką skalę. Jestem osobą, która nie potrafi odmówić i jestem bardzo czuła na krzywdę ludzką – mówiła o sobie Katarzyna Łaziuk. – Nie będę się w tym zatrzymywać i na ile będę mogła – będę pomagała. To są tacy ludzie jak my, takie matki jak my, dzieciaczki słodkie jak nasze.
– 24 lutego nastąpił przełom w dziejach Europy i świata. Sytuacja nietypowa, o której nikt z nas nawet nie myślał w najczarniejszych snach. Stało się. Przyjechali do nas mieszkańcy Ukrainy z dziećmi, przyjęliśmy je do szkoły, zorganizowaliśmy zajęcia w ramach świetlicy środowiskowej dla siedemnaściorga dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Dziś dwoje weszło do polskiego systemu szkolnego – przybliżyła szczegóły Elżbieta Demczuk. – Jestem wzruszona tym wyróżnieniem, choć wolałabym, by go nie było. My Polacy pokazaliśmy już nie pierwszy raz, że w sytuacjach kryzysowych potrafimy się zmobilizować, okazać wielkie serce. Dopóki będzie potrzeba, będziemy pomagać.
Podczas wydarzenia odbyła się również premiera filmu przygotowanego przez kobiety Gminy Międzyrzec Podlaski. – Film miałam przyjemność przygotować z dyrektor Sylwią Hubicą. Wystąpiło w nim blisko 30 osób z terenu gminy, pracujące tu na co dzień. Chciałyśmy pokazać wielowymiarowość kobiet, ich siłę i charyzmę. Powiedzieć im, że mają prawo być czasem słabsze, kruche, czasem maja prawo być złe i płakać, ale że są wyjątkowe, niesamowite, wspaniałe i że dzięki nim świat staje się coraz lepszy – mówiła dyrektor Magdalena Chodzińska.
Więcej o filmie:
„Kobiety kobietom – przesłanie” – ponadczasowa treść płynąca z Gminy Międzyrzec Podlaski <<==>> LINK
materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski / Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk