Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kryminałki: Chciała sprzedać bluzę, straciła 27 tysięcy złotych

27 tysięcy złotych straciła mieszkanka Białej Podlaskiej podczas sprzedaży markowej bluzy na jednym z portali ogłoszeniowych. Kobieta kliknęła w otrzymany link oraz wypełniła pojawiające się pola. Dodatkowo podawała pojawiające się kody sms. W efekcie oszust wykonał kilka przelewów z konta pokrzywdzonej. To już kolejne zgłoszenie które w ostatnim czasie otrzymali bialscy policjanci. Apelujemy o rozwagę podczas transakcji on-line.

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosiła się mieszkanka miasta. Z relacji kobiety wynikało, że padła ofiarą oszustów. Dodała, że tego dnia jej nastoletnia córka wystawiła, na jednym z portali ogłoszenie dotyczące markowej bluzy. Niemal od razu za pomocą komunikatora, skontaktowała się z nimi osoba zainteresowana zakupem.

W trakcie korespondencji nastolatka podała też adres email, na który otrzymała wiadomość, a w niej link. Miał on umożliwić szybkie otrzymanie pieniędzy za sprzedany przedmiot. Gdy pokrzywdzona na niego kliknęła, miała możliwość wyboru swojego banku oraz wpisania tam loginu i hasła. Po chwili otrzymała też kod sms, który jak się poźniej okazało przekazała sprawcy.

Z uwagi na to, że kobieta jeszcze kilkukrotnie otrzymywała informację, że „coś poszło nie tak” oraz kolejne sms-y z kodami, ponawiała operację. Dopiero, gdy po kilku godzinach zalogowała się na swoje konto bankowe zorientowała się, że sprawcy przelali z niego kwotę 27 tysięcy złotych. Wówczas postanowiła całą sprawę zgłosić na Policję. Teraz funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności i poszukują sprawcy.

 

Apelujemy o ostrożność w Internecie. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo.

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama