Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jest już 6 z 12! W Gminie Wisznice powstaje Farma Wiatrowa Horodyszcze (film) (galeria)

Rozpoznawalnym elementem Gminy Wisznice już wkrótce będzie okazała Farma Wiatrowa Horodyszcze, której połowa elementów została już zamontowana. Rozruch inwestycji zaplanowanej na maj br. przyczyni się do znacznego zysku dla samorządu, którego budżet zasilą związane z farmą podatki. O obecnym stanie inwestycji oraz planach dotyczących energii odnawialnej rozmawiamy z wójtem Gminy Wisznice Piotrem Draganem.

Farma Wiatrowa Horodyszcze została już wyposażona w sześć turbin, a docelowo będzie ich 12. Każda z nich ma moc 2,5 MW, co łącznie da 30 MW. Po jej pełnym uruchomieniu będzie w stanie zasilić energią połowę terenu powiatu bialskiego. Choć nie przełoży się to na indywidualne korzyści samych mieszkańców, to realny zysk ok. 1,5 mln zł – jak szacuje wójt – odniesie Gmina Wisznice czerpiąc przychód z podatków związanych z istnieniem farmy. – Szacujemy, że jedna turbina da kwotę ok. 100 tys. zł, do tego opłata za położenie kabla oraz opłata od nieruchomości, ponieważ przy GPZ w Wisznicach powstaje mini GPZ, który będzie łączył z siecią wysokiego napięcia kabel zbierający energię z farmy – wyjaśnia wójt Piotr Dragan.

Według harmonogramu francuskiej firmy Quair będącej właścicielem farmy wszystkie turbiny pojawią się z końcem marca br. – Farma zostanie uruchomiona około maja, więc od przyszłego roku Gmina Wisznice będzie miała również przychody w postaci podatku – dodaje wójt. – Jesteśmy gminą, która już wytwarza energię poprzez farmy fotowoltaiczne i instalacje na dachach mieszkańców, natomiast teraz będziemy pierwszą gminą w powiecie bialskim, trzecią lub czwartą w województwie lubelskim, która będzie wytwarza odnawialną energię w tej mierze. 

Wśród inwestycji, jakie realizuje obecnie Gmina Wisznice, jest montaż instalacji fotowoltaicznych oraz solarnych i pieców. – Planujemy też kolejne projekty w energie odnawialną, być może realizowane też przez Spółkę „Energia Dolina Zielawy„, której właścicielem jest pięć gmin. To plany na przyszłe lata i przyszły budżet unijny – zauważa włodarz. 

Systematycznie dowożone są kolejne pokaźne elementy farmy wiatrowej, ale jak podkreśla Piotr Dragan, nie występują związane z tym uciążliwości dla mieszkańców. Transporty odbywają się nocami, natomiast rozładunki nad ranem. Przybywające stopniowo wiatraki już wkrótce staną się elementem rozpoznawczym i wyróżniającym Gminę Wisznice. – Na pewno trzeba się będzie przyzwyczaić, zwłaszcza starsi mieszkańcy. Natomiast młodzież podchodzi do tego entuzjastycznie. Im to nie przeszkadza, wręcz chcą, by takie farmy powstawały. A to młodzież przecież będzie tu w przyszłości mieszkała – podsumowuje wójt Dragan.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Biper TV
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama