Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Dąbrowica Duża: Gmina planuje budowę obserwatorium astronomicznego (galeria)

Jedną z dużych inwestycji, jakie na ten rok planuje zrealizować Gmina Tuczna, jest budowa obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium i kinem w Dąbrowicy Dużej. Na potrzeby obiektu zostanie zaadaptowany budynek po dawnej szkole oraz znajdujące się na terenie szkolnym boisko. Samorząd planuje również stworzenie szeregu atrakcji towarzyszących tej inwestycji, które wpłyną na edukacyjno-turystyczny rozwój gminy. W najbliższym czasie rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami Politechniki Lubelskiej - potencjalnym partnerem przedsięwzięcia.

Według założeń inwestycyjnych Gminy Tuczna, które klarują się od września 2021 r., w Dąbrowicy Dużej ma zostać otwarta filia Politechniki Lubelskiej, dzięki czemu samorząd otrzyma możliwość ulokowania w tym miejscu kwoty 10 mln złotych z ministerialnym dofinansowaniem. Miejscowość zyska tym samym znaczny potencjał edukacyjno-turystyczny.

Po wykonaniu prac adaptacyjnych w budynku starej szkoły w Dąbrowicy Dużej planowane jest utworzenie obiektu zapewniającego ok. 40 miejsc noclegowych wraz z zapleczem socjalnym. Na terenie obecnego boiska powstaną natomiast dwie kopuły astronomiczne. W jednej z nich, będącej obiektem zamkniętym, zaplanowano wyjątkowe kino 3D, w którym widzowie, spoczywając na specjalnych leżankach, będą mogli oglądać film wyświetlany pod kopułą. Kino będzie dostosowane zarówno do projekcji typowo planetarnych, jak i standardowych seansów filmowych. W drugiej kopule powstanie obserwatorium wyposażone w teleskopy, w którym możliwa będzie ciągła obserwacja nieba nad Dąbrowicą, które – jak podkreśla włodarz gminy Zygmunt Litwiniuk – jest w tym miejscu wyjątkowo widoczne i atrakcyjne z punktu widzenia astronomicznego ze względu na znaczne zaciemnienie tego oddalonego od dużych skupisk miejskich obszaru. 

Prezentowane poniżej grafiki obserwatorium mają jedynie charakter poglądowy:

Kompleks będą mogły wykorzystywać do celów edukacyjnych, głównie dzieci i młodzieży, grupy 40-osobowe, które podczas kilkudniowego pobytu w gminie Tuczna będą korzystać zarówno z oferty obserwatorium astronomicznego w Dąbrowicy Dużej, jak i szeregu dodatkowych atrakcji turystycznych, jakimi dysponuje gmina i sąsiadujące z nią tereny. W szerszej ofercie znajdą się m.in. spływy kajakowe, Szlak Nadbużański, strzelnica sportowa w Wiskach, punkty widokowe itp.

21 stycznia w Urzędzie Gminy Tucznej odbyło się spotkanie z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem, podczas którego wójt Zygmunt Litwiniuk przedstawił wstępne założenia projektowe. W ciągu najbliższych tygodni przedstawiciele Gminy Tuczna rozpoczną rozmowy z Politechniką Lubelską, której partnerstwo nie tylko pozwoli doprowadzić do realizacji inwestycji, ale też przyczyni się do lokowania krajowych środków pieniężnych w dotąd niezagospodarowanych przestrzeniach wiejskich.

Zakładany termin realizacji inwestycji przypada na rok 2022 i początek roku następnego. Szacowana wartość całkowita projektu opiewa na kwotę 10 milionów złotych.

Obecny stan budynku starej szkoły w Dąbrowicy Dużej:

 

materiał: Radio Biper Gmina Tuczna
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama