Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Bialscy lotnicy chcą, by rondu na al. JP II nadać imię Podlaskiej Wytwórni Samolotów! Prezydent Litwiniuk – ZA! (aktualizacja)

W roku 2023 przypadnie 100. rocznica utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Lotnicy zrzeszeni w Bialskopodlaskim Oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zamierzają przygotować godne obchody tego wydarzenia. Między innymi rozpoczęli zabiegi o nadanie imienia Podlaskiej Wytwórni Samolotów rondu budowanemu na przecięciu Alei Jana Pawła II z ulicą Janowską. Zachęcają również mieszkańców do poparcia tej inicjatywy i włączenia się w te wyjątkowe obchody. Prezydent Michał Litwiniuk już wyraził swoje poparcie dla inicjatywy lotników!

Szybka odpowiedź Prezydenta Miasta Biała Podlaska na inicjatywę lotników!

Pomysł docenienia PWS ma pełne poparcie prezydenta, w związku z tym prezydent Michał Litwiniuk przygotował projekt uchwały ws. nadania nazwy rondu u zbiegu ulicy Janowskiej z Al. Jana Pawła II imienia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Projekt zostanie przedłożony radzie miasta na najbliższej sesji. – informuje nas rzecznik Prezydenta Miasta i Urzędu Miasta Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk.
———————————————————————————

„Podlaska Wytwórnia Samolotów Funkcjonowała w łatach 1923-1939. Było to w historii naszego miasta przedsięwzięcie dotąd niepowtarzalne. PWS odegrała w Białej Podlaskiej nie tylko rolę ekonomiczną, wpłynęła także istotnie na jej rozwój społeczny i kulturowy. Spółka z o.o. „Podlaska Wytwórnia Samolotów” została zarejestrowana w listopadzie 1923 roku. Zagospodarowana została pozyskana infrastruktura, rozpoczęta budowa nowych obiektów mających służyć produkcji samolotów. Pół roku później zawarto pierwszy kontrakt na budowę samolotów licencyjnych. Kolejne miesiące przynosiły nowe kontrakty. Wzrastająca ilość zamówień wymuszała rozwój i wzrost zatrudnienia. W 1926 roku Wytwórnia zatrudniała ok. 700 osób. W 1925 roku powstało Studium Badawcze. Zaczęto budować własne konstrukcje oznaczane skrótem PWS. Realizowano produkcję statków powietrznych dla wojska, odbiorców cywilnych w tym aeroklubów, linii lotniczych i osób prywatnych. Z fabrycznego lotniska Podlaskiej Wytwórni Samolotów w latach 1924-1939 wzbiło się w powietrze ok. 35 typów samolotów w łącznej ilości ponad 1400 egzemplarzy” – informują lotnicy ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Apel o nadanie rondu lotnicy przekazali już do wszystkich radnych miejskich, przewodniczącego Rady Miasta, jak i prezydenta miasta. – Niech nazwa okazałego obiektu, jakim jest rondo w centrum miasta, przez które przemieszczać się będą nie tylko lokalni mieszkańcy, ale i wiele osób z kraju, przypomina chlubne lata Białej Podlaskiej – apelują lotnicy. 

Źródło: Jerzy Trudzik
Zdjęcie: UM w Białej Podlaskiej 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama