Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Białoruś: Rosyjskie wojska desantowe rozlokowane w Brześciu. Oficjalnie w ramach ćwiczeń

Niespełna 50 km od Białej Podlaskiej w Brześciu na Białorusi według wtorkowych doniesień organizacji Conflict Intelligence Team rozlokowano jeden z rosyjskich batalionów pojazdów sił powietrznodesantowych. Oficjalnie sprzęt i rosyjscy żołnierze umiejscowieni są na terenie Białorusi w związku z zaplanowanymi na luty manewrami Rosji i Białorusi o nazwie Związkowa Stanowczość. Obserwatorzy z Conflict Intelligence Team, którzy monitorują ruchy rosyjskich wojsk informują, że żołnierze zostają kierowani w rejony graniczące z Ukrainą.

Transport rosyjskich wojsk przybył do Brześcia koleją. Zdjęcia, jakie opublikowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej potwierdzają, że jest to m.in. stacjonujący w Iwanowie pułk 98. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Wiadomo, że jest to jeden czterech najsilniejszych związków taktycznych Wojsk Powietrzno-Desantowych Rosji. Jego żołnierze operowali m.in. w Donbasie, Gruzji oraz brali udział w zajęciu parlamentu Krymu. W transporcie zauważono również wozy bojowe  MD-4M, BTR-MDM oraz ciężarówki KamAZ-4350.

Dodajmy, że z Brześcia do granicy z Ukrainą jest ok. 50 km istnieje więc przypuszczenie, że wojska mogą brać udział w operacji inwazji na Ukrainę, jaką według wielu obserwatorów szykuje Putin. Świadczy o tym zdaniem specjalistów skala przerzutu wojsk. Przypuszcza się, że jeśli nawet w najbliższym czasie do tego nie dojdzie, to po ćwiczeniach część tych wojsk zostanie już na stałe na terytorium Białorusi, aby nadzorować – oficjalnie potencjalne zagrożenie ze strony NATO i Ukrainy.

Niezależni analitycy z CIT podają, że na Białoruś przybyło już ponad 33 składów kolejowych. To łącznie ponad 1,5 tys. wagonów i platform. Z kolei rosyjski resort poinformował o przerzuceniu na teren Białorusi dywizjonów rakietowych S-400 Triumf a także 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon rakietowy Pancyr-S. Na zdjęciach publikowanych przez obserwatorów w Internecie wynika, że na Białoruś przyjechały też czołgi, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty oraz moździerze samobieżne. Eksperci mówią o przerzucaniu na zachód kraju nawet do połowy potencjału bojowego stacjonującego na dalekim wschodzie Rosji okręgu. Część z nich jest już na Białorusi, lokalizacji pozostałych nie ujawniono. 

„Terytorium Białorusi musi być brane pod uwagę jako potencjalne miejsce, z którego Rosja może rozpocząć agresję na Ukrainę” – napisano w oświadczeniu ukraińskiej armii. 

 

Źródła: PAP / polskatimes.pl / Conflict Intelligence Team 
Zdjęcie: RIA Nowosti

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama