Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Tuczna: Szkolna uroczystość poświęcona rocznicy Powstania Styczniowego i jasełka najmłodszych (film) (galeria)

21 stycznia uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej przygotowali uroczystą akademię, podczas której zaprezentowali montaż słowno-muzyczny łączący w sobie elementy jasełek noworocznych i hołdu pamięci bohaterów Powstania Styczniowego.

Styczeń to czas, gdy radość kolędowania przeplata się z refleksją nad wydarzeniami Powstania Styczniowego, które miały miejsce w roku 1863 r. W 159. rocznicę wybuchu powstania dzieci i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej zaprezentowali przedstawienie, w którym pojawiły się tradycyjne jasełka z kolędami, pastorałkami i Świętą Rodziną w stajence, a także powrócili pamięcią do momentu, gdy „garść Polaków pełna męstwa, mocy, silna nie liczbą, ale wolą ducha, chciała powalić olbrzyma północy, zerwać kajdany niewoli łańcucha…„.

W montażu słowno-muzycznym został przedstawiony zarys najważniejszych wydarzeń Powstania Styczniowego, uczniowie przypomnieli jednocześnie o udziale w zrywie narodowym mieszkańców gminy Tuczna. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wyruszyli oni do Kodnia, gdzie rozegrała się jedyna zwycięska bitwa w pierwszym dniu powstania. W noc wybuchu imperium rosyjskie dysponowało aż 100-tysięczną armią wobec zaledwie 6 tys. powstańców. Szacuje się, że po stronie polskiej poległo około 20 tys. żołnierzy.

Dziękuję nauczycielom i rodzicom, bo wszyscy włączyli się w przygotowanie tej uroczystości, powstały piękne dekoracje i przebrania dzieci – podziękowała na zakończenie uroczystości dyrektor ZS-P w Tucznej Urszula Rzątkowska. W akademii wzięli udział wójt Gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk oraz przewodniczący rady gminy Zbigniew Antoni Sokołowski.

 

materiał: Radio Biper Gmina Tuczna
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama