Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

ODWOŁANE!: „Na Kodeń Marsz” – obchody 159. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 21 stycznia 2022
, godz. 16:10
21 stycznia o godz. 16:20 zbiórką na Rynku rozpoczną się obchody 159. rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń pod hasłem "Na Kodeń Marsz". W programie uroczysty przemarsz, msza święta, apel pamięci przy pomniku powstańców oraz ognisko. Na wydarzenie zapraszają Wójt Gminy Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia i Zespół Placówek Oświatowych w Kodniu.

!!! Aktualizacja z dnia 20 stycznia 2022 r. !!!

Uroczystość rocznicowa pod hasłem „Na Kodeń Marsz” została odwołana przez organizatorów ze względu na na wzrost liczby zachorowań na Covid-19 regionie. Odwołany jest również Apel Pamięci.

Dnia 21.01 o godz. 17 w kościele parafialnym pw. św. Anny w Kodniu zostanie odprawiona Msza Św. podczas której wierni wspomną infułata kodeńskiego ks. Tytusa Zegarta oraz wikariuszy – Walentego Nawrockiego, Józefa Jasińskiego, Leona Zakrzewskiego, Edwarda Wojewódzkiego, którzy wspierali powstańców modlitwą i posługą kapłańską. Nastąpi również wspomnienie i modlitwa za wszystkich tych, którzy wyszli w styczniową noc 1863 roku, ze szlacheckich zaścianków Tuczna, Choroszczynka, z naszego miasta Kodnia, z okolicznych wsi oraz wszystkich miast, wiosek i dworów Królestwa Polskiego, żeby walczyć o wolność dla Świętej Ojczyzny.
Po Mszy, przy kamieniu powstańców zostaną zapalone znicze i złożony wieniec od społeczeństwa Kodnia. Znicze będą również zapalone na grobach powstańców na cmentarzu.

_____________
_____________

Wyjątkowo w piątek 21 stycznia, kolejny raz społeczność Kodnia będzie obchodziła rocznicę wydarzeń związanych ze zwycięstwem powstańców styczniowych w Kodniu w bitwie z Moskalami w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Jest to również 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, zrezygnowano z tradycyjnego projektu „Na Kodeń marsz!”, czyli pokonania ponad 4 kilometrowego odcinka z lasku „Borek”, w którym powstańcy koncentrowali się przed atakiem na Kodeń oraz z ogniska po uroczystościach. W tym roku organizatorzy powracają do tradycji sięgającej 2016 roku.

Zbiórka na kodeńskim Rynku ok. 16:10. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia istnieje możliwość podwiezienia do miejsca, skąd rusza marsz, czyli do lasku „Borek”. Przemarsz z lasku do Kodnia o godz. 16:20.

O godzinie 17:00 odbędzie się msza święta w Bazylice św. Anny. Po zakończeniu nabożeństwa ok. godz. 18:00 wszyscy uczestnicy rocznicowych obchodów spotykają się przy Kamieniu Powstańców, gdzie zostanie odczytany Apel Pamięci i złożone wieńce. Kwiaty i znicze zostaną złożone na mogile sześciu powstańców na miejscowym cmentarzu, a także na grobach uczestników powstania: Ludwika Lańskiego, Grzegorza Demeckiego, Ignacego Płandowskiego znajdujących się na kodeńskim starym cmentarzu.

Na zakończenie odbędzie się tradycyjne ognisko oraz gorący poczęstunek.

 

materiał/tekst: Jacek Malarski, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama