Rok 2021 dla Brodaczy ze Sławatycz był czasem szczególnym i wyjątkowym. – Z ogromną radością przyjęliśmy informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2021 roku element: „Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku” został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – podkreśla dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach Bolesław Szulej. „Serdecznie dziękuję wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego” – czytamy w decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jest to dla nas ogromnym osiągnięciem, ponieważ daje nam otwarte drzwi do tego, by w przyszłości wpisać się na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego – dodał wójt Arkadiusz Misztal.
29 grudnia w Sławatyczach zorganizowano wybory „Brodacza Roku 2021”. Konkurs odbył się w plenerze na skwerze w centrum Sławatycz.
Do prezentacji w konkursie przystąpiło 8 brodaczy. Każdy z nich z numerem indentyfikacyjnym prezentował swój misternie przyozdobiony strój (kapelusz, maskę i okrycie) nie tylko publiczności, ale przede wszystkim komisji oceniającej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie artystyczne.
Komisja oceniająca w składzie: Jadwiga Golińska – twórczyni ludowa z Lisznej, Małgorzata Walczuk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sławatyczach, Bolesław Szulej – przedstawiciel depozytariuszy do wpisu na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brodaczy ze Sławatycz, wnikliwie przypatrywała się poszczególnym elementom stroju. Po naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujących brodaczy:
I miejsce i tytuł Brodacza Roku 2021 zdobył Przemysław Lewandowicz Nr 5,
II nagrodę zdobył Damian Zagajski z Nr 7,
III miejsce przypadło dla Michała Zagajskiego z Nr8.
Przyznano również 5 wyróżnień oraz 3 nagrody specjalne:
– wyróżnienie I dla Radosława Szczura, wyróżnienie II dla Arnolda Sołoduszkiewicza Nr4, wyróżnienie III dla Mateusza Zagajskiego Nr6, wyróżnienie IV dla Jarosława Nuszczyka Nr2, wyróżnienie V dla Karola Kuniewicza Nr1.
Wójt Gminy Arkadiusz Misztal ufundował 3 nagrody specjalne, które otrzymali: – Przemysław Lewandowicz, Arnold Sołoduszkiewicz i Radosław Szczur. Nagrody brodaczom ufundowali: Pani Beata Mazurek Poseł do Parlamentu Europejskiego – bezpłatna wycieczka do Brukseli siedziby PE dla brodaczy biorących udział w konkursie wyboru Brodacza Roku 2021, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Zgromadzona publiczność mogła posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu miejscowych solistów Elżbiety i Franciszka Gruszkowskich oraz Janusza Pruniewicza, nabyć pamiątkowe wizerunki brodaczy malowane na desce przez Panią Ewę Ponieważ oraz posmakować grochówki przygotowanej przez Panie z miejscowego Zespołu Szkół.
Live na profilu społecznościowym Radia Biper:
Wybory Brodacza Roku 2021, koncert kolęd i prezentacja stoisk <<==>> LINK
Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury. Współorganizatorami imprezy byli: Zespół Szkół i Gminna Biblioteka Publiczna w Sławatyczach. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Wójt Gminy Arkadiusz Misztal.
Swoją obecnością prestiżowy konkurs zaszczycili Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Jaszczuk – radny Powiatu Bialskiego, Arkadiusz Misztal – wójt Gminy Sławatycze; miłośnicy sławatyckiej tradycji, twórcy ludowi, etnografowie, reżyserzy, kulturoznawcy, redaktorzy i fotoreporterzy z różnych wydawnictw z Warszawy, Poznania, Lublina, Siedlec, Białej Podlaskiej, Białegostoku.
Sprawnie i rzeczowo imprezę poprowadzili Bolesław Szulej i Elżbieta Gruszkowska, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach. Patronat medialny i prasowy sprawowały: Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Radio Biper, Puls Miasta, Podlasie24, Echo Katolickie, Biała24, Podlasie Się Dzieje, Portal Biała Podlaska24.info, Słowo Podlasia, Kraina Bugu, Gościniec Bialski.
Niech tej etykiety etniczności Sławatycz nie przyprószy żaden żywioł przemijania; tajemnicze, nieprzeciętnie wysokie, bajecznie kolorowe, brodate postacie w maskach rządzą ulicami Sławatycz przez ostatnie trzy dni roku jak najdłużej.
materiał: Radio Biper Gmina Sławatycze/GOK Sławatycze
tekst: Bolesław Szulej/GOK Sławatycze
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk